Warsztaty teatralne w ŁDK. Szlifuj swój talent pod okiem profesjonalisty [SZCZEGÓŁY]

Łódzki Dom Kultury od lat organizuje warsztaty teatralne z dramy. Uczestnicy zajęć pod okiem doświadczonego prowadzącego odkrywają oraz szlifują umiejętności, które można wykorzystać nie tylko w zawodzie aktora. Zajęcia skierowane są zarówno do młodzieży, jak i dorosłych.

Łódzki Dom Kultury od lat organizuje warsztaty teatralne z dramy, fot. Teatr Yeta/Facebook
8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Adam Wrzesiński prowadzi warsztaty teatralne metodą dramy. Tym samym zachęca uczestników swoich zajęć, by wykorzystywali emocje oraz inspirowali się własnymi doświadczeniami życiowymi podczas wykonywania improwizowanych scenek. 

Dużą rolę przywiązuje do pracy nad dykcją, intonacją czy oddychaniem przeponą, zwłaszcza na początku zajęć, w ramach rozgrzewki. Warsztaty obejmują również ćwiczenia z pogranicza jogi czy zabawy grupowe poprawiające skupienie.

Ważny punkt warsztatów stanowi interpretacja tekstów dramaturgicznych oraz odgrywanie ról. Uczestnicy nabywają także wiedzę, jak skoordynować wyobraźnię ze swoimi możliwościami fizycznymi w trakcie wykonywania ćwiczeń. 

– Idziemy po zwykłej, prostej podłodze i trzeba sobie wyobrazić, że idziemy przez bagna. Jak tu iść w bagnie po pas czy po kolana? – podaje przykład takiego ćwiczenia Adam Wrzesiński.

Dziesięciomiesięczne warsztaty najczęściej kończą się grupowym występem scenicznym przed publicznością, czasem uwiecznionym na wideo.

Prowadzący z dużym doświadczeniem

Prowadzący zajęcia Adam Wrzesiński jest z wykształcenia pedagogiem oraz instruktorem dramy II stopnia. Swoją przygodę ze sceną rozpoczynał jako recytator. Doświadczenie aktorskie zdobywał w offowej grupie teatralnej „Dziewięćsił”, z którą występował przez niemal 20 lat, prezentując jej spektakle na deskach teatrów w Polsce i za granicą. 

Warsztaty teatralne prowadzi od 2011 r. Jest również założycielem teatru YETA, w którym teraz realizuje się jako reżyser. Teatr w początkach swojej działalności przygotowywał i wystawiał spektakle na scenie Domu Literatury w Łodzi, obecnie związany jest z Łódzkim Domem Kultury. 

– W bieżącym repertuarze mamy trzy spektakle, a do końca bieżącego sezonu planowanych jest ich docelowo sześć – mówi Wrzesiński.

Wielu aktorów grupy trafiło do niej właśnie z warsztatów dramy. Głównym celem teatru YETA jest dbanie o artystyczną i warsztatową wartość prezentacji scenicznych, a motywującym do pracy marzeniem jest wypracowanie cyklicznej i stałej działalności teatru na gościnnej scenie ŁDK. 

Kiedy odbywają się zajęcia?

Zajęcia odbywają się co tydzień we wtorki i czwartki w godz. 17:00–19:00 w ŁDK. W warsztatach może uczestniczyć każdy, kto ma ukończone 16 lat. Nie wymagają one zdolności aktorskich czy doświadczenia scenicznego. Warsztaty skierowane są głównie do osób, które chcą się otworzyć i pracować nad pewnością siebie, a także odkryć wrażliwą i artystyczną stronę swojego ja.

Pojedyncze zajęcia kosztują 50 zł, a karnet na miesiąc z zajęciami dwa razy w tygodniu – 200 zł.

Człowiek, który chciał żyć drugi raz

Spektakl „Człowiek, który chciał żyć drugi raz” ponownie do zobaczenia na scenie Łódzkiego Domu Kultury już 16 lutego. Bilety do kupienia w kasie ŁDK.

Sztuka Teatru YETA jest oparta na prozie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, będącego ikoną pokolenia Kolumbów. Spektakl porusza kwestie rozpadu relacji międzyludzkich i utraty sensu człowieczeństwa w obliczu zapomnienia o podstawowych wartościach, takich jak miłość.

Przedstawienie rozpocznie się w czwartek, 16 lutego, o godz. 19:00, w kameralnej sali 323 Łódzkiego Domu Kultury przy ul. Traugutta 18. Bilety można kupić w przedsprzedaży w cenie 20 zł, w dniu premiery będzie trzeba zapłacić 25 zł. Liczba miejsc jest ograniczona, warto więc zarezerwować je wcześniej.

Za sceniczną adaptację prozy Baczyńskiego i reżyserię odpowiedzialny jest Adam Wrzesiński. Oryginalną muzykę do spektaklu skomponowała Paulina Kwapińska.

ZOBACZ TAKŻE