Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie 5 dni dodatkowego urlopu opiekuńczego. Można o niego poprosić, jeśli będziemy musieli na przykład zająć się jednym z członków naszej rodziny. Niekoniecznie dzieckiem. Wolne można wziąć, jeśli na przykład pomocy będą potrzebowali nasi rodzice, lub dziadkowie. Co ważne, urlop opiekuńczy jest bezpłatny, a to oznacza, że nie dostaniemy za niego wynagrodzenia. Szczególnie zadowoleni mogą być ojcowie. Mogą oni już korzystać z 9 dodatkowych tygodni urlopu rodzicielskiego. Ten okres jest już płatny, ale nie w pełnym wymiarze. Rodzic otrzyma 70% wynagrodzenia.
Dodatkowo możemy już korzystać z dwóch dni zwolnienia w nagłych przypadkach. Chodzi o pilne sprawy rodzinne albo chorobę. W tym przypadku za dni naszej nieobecności dostaniemy połowę wynagrodzenia.
Nie tylko urlopy
Zmiany są korzystne nie tylko ze względu na urlopy. Szczególnie zadowoleni mogą być rodzice, którzy wychowują dzieci do 8. roku życia. Zgodnie z nowelizacją od teraz pracodawca nie może takiemu pracownikowi przydzielić godzin nadliczbowych, jeśli ten się na to nie zgodzi. Do tej pory można było odmówić, jeśli dziecko nie skończyło 4. roku życia. Zmiany nakładają też większe obowiązki na pracodawcę. Na przykład, jeśli chce zwolnić pracownika zatrudnionego na czas określony, będzie musiał to uzasadnić. Do tej pory nie było to konieczne.