We Wszystkich Świętych wystarczy jeden znicz. Pamiętaj o zmarłych, ale i o ekologii

Odwiedzając groby naszych bliskich, możemy ograniczyć liczbę odpadów, które wtedy powstają. Wystarczy, że zamiast wielu zniczy i kwiatów postawimy skromny stroik i jedno źródła światła.

znicze
Wystarczy jeden znicz, fot. envato elements
3 zdjęcia
znicze
znicze
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Nie tylko służby miejskie odpowiedzialne za sprawy środowiska naturalnego do tego zachęcają. Podobny apel już kilka lat temu wystosowała do odwiedzających cmentarze Caritas Polska. 

1 listopada przy grobach bliskich spotykają się całe rodziny, często zostawiając wiele zniczy i kwiatów. Szacunek i pamięć można jednak wyrazić skromniej, a równie szczerze, ograniczając się do jednego znicza i jednego bukietu kwiatów od rodziny zmarłego. 

Miejskie jednostki odpowiedzialne za środowisko i klimat – Wydział Kształtowania Środowiska i Zielona Łódź – opublikowały nawet specjalną grafikę promującą ekologiczne podejście to tradycji 1 listopada. Taka idea jest bliska również Caritas Polska, która w 2020 r. zapoczątkowała akcję „Mniej śmieci – więcej pamięci”. Projekt inspirowany był ekologiczną encykliką papieża Franciszka. Było to zaproszenie do powrotu do prawdziwej tradycji, pamięci, refleksji. 

Innymi sposobami na ograniczenie ilości odpadów jest kupowanie wkładów do zniczy zamiast całych zestawów, a także korzystanie ze specjalnych szafek na zużyte znicze, które można znaleźć na łódzkich cmentarzach.

ZOBACZ TAKŻE