Widzisz bezdomną osobę potrzebującą pomocy? Poinformuj MOPS lub Straż Miejską w Łodzi

Nie bądź obojętny na los bezdomnych łodzian w okresie jesienno-zimowym. Jeśli widzisz osobę w kryzysie bezdomności, która może potrzebować pomocy, przekaż taką informację do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi lub łódzkiej Straży Miejskiej.

fot. ŁÓDŹ.PL
Nie pozostawiaj bezdomnych w potrzebie
7 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- Jeśli widzimy osobę, która potrzebuje pomocy, nie wahajmy się i zadzwońmy pod numer Straży Miejskiej, czyli 986 lub też pod numer 112 - mówi Patryk Polit, komendant Straży Miejskiej w Łodzi. – Niejednokrotnie wystarczy jeden telefon, by uratować komuś życie. Sięgnijmy po niego, widząc np. osobę śpiącą na ławce w parku albo na przystanku. Do wychłodzenia organizmu może bowiem dojść nie tylko podczas siarczystych mrozów panujących na zewnątrz, ale także przy niewielkich przymrozkach, jak również wtedy, kiedy termometry wskazują kilka stopni powyżej zera. Strażnicy miejscy już teraz zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to m.in. pustostany, pomieszczenia gospodarcze, ogródki działkowe czy altanki. Natrafiając na takie osoby, funkcjonariusze proponują przewiezienie ich do miejsc, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w komfortowych warunkach.

Poinformuj i uratuj życie

Informacje o osobach w kryzysie bezdomności można przekazywać także pracownikom socjalnym łódzkiego MOPS: w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17. 

W tym celu należy zgłosić się do jednego z siedemnastu Punktów Pracy Socjalnej funkcjonujących na terenie całego miasta. Wykaz wszystkich tego typu Punktów znajduje się na stronie internetowej:<link https://mops.uml.lodz.pl/informacje/kontakt/> mops.uml.lodz.pl/informacje/kontakt/</link>. Zgłoszenia w tej sprawie przyjmują także trzy Wydziały Pracy Środowiskowej działające w ramach MOPS w Łodzi:

  • I Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Kutrzeby 16, tel. (42) 207 14 50 – dla Bałut oraz części Polesia.
  • II Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Grota-Roweckiego 30, tel. (42) 677 15 50 lub (42) 677 15 52 – dla Śródmieścia oraz Widzewa.
  • III Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Będzińska 5, tel. (42) 684 44 81 lub (42) 684 54 47 – dla Górnej oraz części Polesia.

Osoby bezdomne są poza tym wspierane w okresie jesienno-zimowym (podobnie jak w pozostałych miesiącach roku) przez sześciu streetworkerów pracujących w ramach MOPS w Łodzi i zajmujących się specjalistyczną pomocą na rzecz bezdomnych. Podczas codziennej pracy wykonywanej na ulicach miasta opartej na stałej relacji z bezdomnymi, utrzymują obecnie kontakt z 200 osobami, z czego z 40 osobami nawiązano relację w tym roku.

  • Według ostatnich (sprzed dwóch lat) badań, w Łodzi jest obecnie niespełna 900 osób w kryzysie bezdomności. W porównaniu z danymi z wcześniejszych lat, liczba ta uległa zmniejszeniu. Wszyscy oni mogą korzystać na co dzień z następujących placówek: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17 (170 miejsc)
  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11 (100 miejsc)
  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4 (60 miejsc)
  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7 (62 miejsca w schronisku i 20 miejsc noclegowych)
  • Noclegownia przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253 (64 miejsca).

Łącznie wyżej wymienione miejsca zapewniają 476 miejsc dla bezdomnych. Wszystkie placówki działające na rzecz osób dotkniętych bezdomnością funkcjonują w reżimie sanitarnym. Warunkiem przyjęcia jest negatywny wynik testu na obecność Covid-19. Przez cały ubiegły rok ze wszystkich łódzkich schronisk i noclegowni skorzystało w sumie 697 osób.

- Na ten moment miejsca dostępne w łódzkich schroniskach oraz noclegowniach są zajęte, w zależności od dnia, w około 50-60 procentach - mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora łódzkiego MOPS ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – Każdy spadek temperatury sprawia, że osób chcących skorzystać z tych placówek przybywa. W schroniskach bezdomni mają zagwarantowane trzy posiłki dziennie, możliwość kąpieli, prania, wymiany lub uzupełnienia odzieży, a także opiekę pielęgniarską. Ponadto oferujemy pomoc prawną i socjalną, np. w wyrobieniu dowodu osobistego i uzyskania zasiłku, jak również wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne.

Poza tym, do dyspozycji osób dotkniętych bezdomnością są oddane: 

  • Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej (całorocznie)
  • Łaźnia dla łodzian w kryzysie bezdomności przy al. Piłsudskiego 119, w pobliżu skrzyżowania z ul. Sarnią. 

Punkt przy ul. Wólczańskiej zapewnia m.in. niezbędną odzież, bieliznę i obuwie, artykuły chemiczne, suchy prowiant oraz możliwość skorzystania z prysznica, pralki, usługi fryzjerskiej, a także ze wsparcia merytorycznego w formie prowadzonych grup wsparcia, i konsultacji z pracownikiem socjalnym i prawnikiem. W 2020 r. z pomocy Punktu Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej skorzystało 801 osób. W Łaźni z kolei można skorzystać z prysznica, jak również uprać, wysuszyć i uzupełnić odzież. Do tej pory odwiedziło ją 50 osób, w tym niektórzy dwu- lub nawet trzykrotnie, co daje w sumie ponad 80 wizyt.

Dodatkowa pomoc i patrole

Dodatkowo od 1 grudnia w trasę wyruszy „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” (zadanie jest realizowane w sezonie zimowym na zlecenie Miasta Łódź przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta). W „Autobusie” kursującym po miejscach, w których najczęściej gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności (m.in. okolice dworców kolejowych i autobusowych), chętni mogą się ogrzać, zjeść gorący posiłek, a także otrzymać odzież. W ten sposób pierwsza pomoc dociera do osób, które – z różnych powodów – nie wyrażają zgody na pobyt w schronisku lub noclegowni także jesienią i zimą. W 2020 r. w „Autobusie” wydano 12.805 gorących posiłków oraz 510 sztuk odzieży.

W sezonie zimowym (od 1 grudnia) będzie działała także Świetlica dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119 prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata. W Świetlicy osoby w kryzysie bezdomności będą miały zapewniony pobyt dzienny (codziennie w godz. 8 – 16), gorący posiłek i napoje, możliwość uzupełnienia brakującej garderoby w odzież odpowiednią do pory roku, możliwość skorzystania z węzła sanitarnego, środków czystości i higieny osobistej, oraz pomocy pielęgniarskiej. W ubiegłym roku z placówki skorzystało 188 osób. Poza tym wydano w niej 5.569 posiłków (obiadów) oraz 2.480 sztuk odzieży.

Informacje na temat wszystkich dostępnych w Łodzi miejsc, w których osoby w kryzysie bezdomności otrzymają pomoc znajdują się także w „Przewodniku po Łodzi: Gdzie zjeść, spać, umyć się, otrzymać wsparcie specjalistów”. Jego wydruk został współfinansowany przez Miasto Łódź, a w wersji elektronicznej jest on dostępny pod następującym linkiem:


<link file:355971>uml.lodz.pl/files/public/aktualnosci/2021_11/Przewodnik_po_Lodzi_2021_-_Gdzie_zjesc__spac....pdf</link>

ZOBACZ TAKŻE