Wielkanocny stół dawniej i dziś - tradycja kontra nowoczesność. Co wybierasz? [SONDA]

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Niektórzy wciąż dzielą się jajkiem, malują pisanki, oblewają się wodą w lany poniedziałek, a także przygotowują potrawy, które są ważnym elementem świątecznej tradycji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zwyczajom tym dodać trochę nowoczesnego sznytu.

Wielkanocny stół dawniej i dziś - tradycja kontra nowoczesność
Wielkanocny stół dawniej i dziś - tradycja kontra nowoczesność, fot. puhimec/envato.com

Wielkanoc to radosne i barwne święto, kończące okres Wielkiego Postu. Pomimo że dzisiaj post nie jest tak restrykcyjny jak dawniej, to jednak wielu z nas czeka z niecierpliwością na wielkie ucztowanie przy suto zastawionym świątecznym stole.

Sonda dotycząca wielkanocnych potraw znajduje się na dole strony.

Tradycyjne potrawy wielkanocne

Na wielkanocnym stole pojawia się  wiele potraw, wśród których prym wiedzie żurek. Często serwowany z białą kiełbasą i jajkiem na twardo. Najsmaczniejszy i najzdrowszy jest ten ugotowany na zakwasie domowej roboty. Kolejnym daniem, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole, jest biała kiełbasa – najlepsza na ciepło, z dodatkiem chrzanu lub ćwikły. Potrawą, która zdecydowanie kojarzy się z Wielkanocą, są faszerowane jajka – wszak to właśnie one są symbolem świąt wielkanocnych. Na świąteczny obiad zwykle serwuje się pieczone mięsa, a na deser – tradycyjne wypieki, takie jak serniki, mazurki i baby wielkanocne. Wszystkie te potrawy są bardzo pracochłonne, więc warto zaprosić do współpracy młode pokolenie. Wspólne gotowanie z wnukami ma wiele zalet – jest okazją do wymiany doświadczeń kulinarnych oraz zapoznania młodych z recepturami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Nowości na świątecznym stole

W wielu domach większość tradycyjnych dań wielkanocnych przygotowuje się samodzielnie. Poza nimi na świąteczny stół często trafiają, za sprawą młodego pokolenia, nowe potrawy – zdrowsze, mniej tłuste, często wegańskie. Młodzi mogą zabłysnąć przed rodziną talentem kulinarnym, przygotowując np. pasztet z fasoli, tatar ze śledzia czy roladę szpinakową z łososiem. W tym czasie babcia może zająć się przyrządzeniem tradycyjnego żurku i białej kiełbasy. Taka współpraca z wnukami umożliwi sprawne przygotowywanie świątecznych potraw i będzie okazją do spędzenia czasu razem. Na świątecznym stole nie może zabraknąć wypieków. Nadal powodzeniem cieszą się mazurki i serniki. Poza tradycyjnym sernikiem coraz częściej na naszych stołach gości wariant chałwowy, pistacjowy, z owocami mango czy sernik nowojorski, który jest pieczony w kąpieli wodnej. A my zachęcamy do upieczenia pasztetu z fasoli.

Pasztet z fasoli:

Składniki: 3 cebule, 5 łyżek oleju, 3 liście laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, 5 ziaren jałowca, 3 goździki, 1 jabłko, po 1 łyżeczce ostrej papryki, słodkiej papryki, tymianku, rozmarynu, 2 łyżeczki majeranku, 3 szklanki ugotowanej fasoli, ½ szklanki ziaren słonecznika, 1 łyżka musztardy, 3 łyżki sosu sojowego, sól, pieprz 

Słonecznik zalej wrzątkiem i pozostaw na ok. 20 minut, a następnie zmiksuj go na pastę. Cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na oleju razem z liściem laurowym, zielem angielskim, goździkami i jałowcem – ok. 15 min. Dodaj jabłko pokrojone w kostkę i smaż jeszcze chwilę. Do cebuli z jabłkiem dodaj pozostałe składniki. Dokładnie zblenduj i przełóż do keksówki. Piecz w temperaturze 190°C przez ok. 40 minut – do zrumienienia, w kąpieli wodnej (foremkę wstaw do naczynia z wodą).

SONDA

Czy uważasz, że nowości na wielkanocnym stole to dobry pomysł?

ZOBACZ TAKŻE