Wielkie zmiany w Orientarium Zoo Łódź. Będzie jedyne takie w Polsce! [WIZUALIZACJA]

Po spektakularnym sukcesie Orientarium Zoo Łódź rozpoczyna kolejne wielkie inwestycje. Jeszcze w tym roku ruszą prace na budowie 3-hektarowej sawanny oraz jedynego w Polsce podziemnego zoo.

zwierzęta w zoo
Orientarium Zoo Łódź szykuje dla zwiedzających duże zmiany! [wizualizacja]
7 zdjęć
zwierzęta w zoo
zwierzęta w zoo
zwierzęta w zoo
zwierzęta w zoo
zwierzęta w zoo
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Sawanna to projekt, który na trzech ogromnych wybiegach połączy kilka gatunków zwierząt afrykańskich, m.in. zebry, żyrafy i afrykańskie ptaki. Podziemne zoo natomiast umożliwi poznawanie zwierząt, które na co dzień żyją pod powierzchnią gruntu.

Na wyciągnięcie ręki

Teren sawanny zostanie podzielony na trzy strefy, a wybiegi będą się wzajemnie przenikać. Zwiedzający skorzystają ze specjalnych kładek, przerzuconych ponad przejściami dla zwierząt. To właśnie dzięki nim goście zoo będą mieli wrażenie, że różne gatunki stworzeń są niemal na wyciągnięcie ręki i poczują się jak na afrykańskim safari. Trasa zwiedzania sawanny będzie przebiegać przez punkty widokowe na różnych wysokościach, co umożliwi lepszą obserwację interakcji między połączonymi gatunkami.

– Chcemy, aby na wspólnym wybiegu zamieszkały zebry, żyrafy, gazele i strusie. W części „półpustyni” ich sąsiadami będą kudu małe, dikdiki, guźce, mangusty i adaksy. W ramach inwestycji powstanie także woliera ptaków afrykańskich. Przebywać w niej będą m.in. dławigady, marabuty, sekretarze i dzioborożce abisyńskie – zapowiada Tomasz Jóźwik z zarządu łódzkiego zoo.

Podziemne tajemnice

Drugą ważną i równie spektakularną inwestycją łódzkiego ogrodu będzie budowa podziemnego zoo. Żeby zobaczyć wszystkie niesamowite zwierzęta, trzeba będzie oczywiście zejść… pod ziemię. Przechadzając się korytarzami takimi jak w kopalni lub jaskini, zobaczymy zwierzęta z niemal każdego zakątka globu. Będą to m.in. mrówniki, wombaty, chomiki europejskie, węże i trzmiele podziemne.

– Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać do podziemnego zoo karaczany jaskiniowe. Ten gatunek został odkryty w jaskiniach w Gwinei dopiero w 2004 r., a w zaledwie 5 lat później uznany za wymarłego w naturze ze względu na całkowite zniszczenie środowiska życia. Nieformalny program hodowlany koordynowany jest przez zoo w Munster. Gatunek ten daje wiele okazji dla działań edukacyjnych opartych o powszechnie nielubiane zwierzę – dodaje Tomasz Jóźwik.

Zwierzęta, które spędzają pod ziemią tylko część swojego życia, będą miały specjalnie zbudowane wybiegi zewnętrzne, żeby można je było obserwować zarówno pod ziemią, jak i na otwartym terenie. Nowy pawilon powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie budynku „Nocny Świat”.

Orientarium Zoo Łódź to nowoczesny pawilon prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Obiekt zajmuje powierzchnię blisko 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. To największy tego typu pawilon w Polsce oraz jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie. Można tu spotkać m.in. największe w Polsce stado słoni indyjskich, zagrożone wyginięciem orangutany sumatrzańskie czy gigantyczne krokodyle gawialowe. Orientarium zostało nagrodzone w kilku prestiżowych konkursach, m.in. European Property Awards 2022–2023 oraz Grand Prix SARP 2023.

ZOBACZ TAKŻE