Wielopoziomowe parkingi w centrum Łodzi coraz bliżej. Zaczęły się prace przy al. Kościuszki 42

Z początkiem sierpnia przy al. Kościuszki 42 rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę pierwszego z czterech parkingów kubaturowych, które mają stanąć w łódzkim Śródmieściu.

fot. Jóźwiak
We wrześniu magistrat zamierza przekazać partnerowi kolejne działki pod wielopoziomowe parkingi
6 zdjęć
fot. Jóźwiak
fot. Jóźwiak
fot. Jóźwiak
fot. Jóźwiak
fot. Jóźwiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Teren w rękach inwestora

– Teren został 1 sierpnia przekazany inwestorowi, który prowadzi tam już wstępne prace ziemne. Wniosek o pozwolenie na budowę jest już w trakcie procedowania. W ciągu miesiąca powinien zostać wydany i wtedy prace budowlane będą mogły już ruszyć pełnym frontem – informuje Robert Kolczyński, p.o. dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta Łodzi. – Parking będzie mieć 292 miejsca dla aut i chcielibyśmy, by został oddany do użytku już jesienią 2023 r.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Długo przygotowywana budowa czterech parkingów wielopoziomowych w centrum Łodzi zostanie zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Na działkach przekazanych przez miasto wybuduje je spółka Mota-Engil Central Europe, wyłoniona do wykonania tego zadania w toku postępowania przetargowego zakończonego podpisaniem umowy w maju 2020 r. Prywatny partner będzie przez 29 lat zarządzał wybudowanymi obiektami, ponosząc koszty ich eksploatacji, ale i pobierając opłaty parkingowe. Po wygaśnięciu umowy parkingi staną się własnością miasta.

We wrześniu magistrat zamierza przekazać partnerowi kolejne działki pod wielopoziomowe parkingi: przy ul. Tuwima 12 (118 miejsc), ul. Wschodniej 62/64 (263 miejsca) i ul. Wschodniej 67 (218 miejsc). Łącznie w Łodzi przybędzie blisko 900 miejsc postojowych.

ZOBACZ TAKŻE