Parkowanie w Łodzi będzie droższe. Od stycznia 2023 r. wzrosną stawki. O ile?

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej uchwalono nowe stawki opłat za parkowanie w Łodzi. Wzrosną one wraz z początkiem 2023 r. Droższe będą opłaty za godzinę oraz abonamenty, ale wciąż będzie taniej niż w innych dużych polskich miastach.

Strefa Płatnego Parkowania w Łodzi
Ceny za parkowanie w Łodzi wzrosną, ale wciąż będzie taniej niż w innych dużych polskich miastach, fot. ŁÓDŹ.PL

Z racji szybko rosnącej inflacji, podwyżek kosztów energii i cen biletów MPK Łódź, zmiana stawek za parkowanie była konieczna, aby Strefa Płatnego Parkowania skutecznie spełniała swoją rolę. Największym problemem w centrum są pozostawiane na wiele godzin samochody. Opłaty w Strefie Płatnego Parkowania mają pozwolić na rotację i zapewnienie znalezienia wolnego miejsca do zaparkowania mieszkańcom strefy i osobom, które potrzebują dojechać samochodem do centrum. Dlatego też ceny postoju muszą być na odpowiednim poziomie - wjazd samochodem do centrum nie powinien być bardziej opłacalny niż przyjechanie tu komunikacją miejską. 

O ile wzrosną ceny za parkowanie w Łodzi?

  • Podwyżka wyniesie 1 zł za godzinę postoju, która kosztować będzie 5 zł za pierwszą godzinę parkowania. Jest to taniej o złotówkę niż w Krakowie i mniej niż we Wrocławiu i Poznaniu, gdzie kierowcy płacą 7 zł za godzinę parkowania.
  • druga godzina - 5,5 zł
  • trzecia godzina - 6 zł
  • czwarta i każda następna godzina - 5 zł (również te stawki są niższe średnio o 1,5 zł niż w innych dużych miastach Polski). 

Pojawią się też nowe ceny abonamentów. Te, nie zmieniane od 2012 r. stawki, podlegały przy obecnej inflacji waloryzacji. Bez zmian pozostanie to, że abonamenty dla mieszkańców obowiązywać będą na cały sektor, a nie - jak to zazwyczaj bywa w innych miastach - na dany odcinek ulicy. Dzięki temu mieszkańcy centrum łatwiej mogą znaleźć miejsce do zaparkowania. 

Aby nie dopłacać za parkowanie, warto korzystać z jednej z ośmiu wygodnych aplikacji mobilnych. Nie musimy wnosić opłaty za parkowanie z góry czy szukać parkomatu. Wystarczy rozpocząć parkowanie w aplikacji, a po powrocie do auta kliknąć "zakończ" - dopiero wtedy pobierze się nam dokładna kwota za czas, w którym parkowaliśmy samochód. Kontrola odbywa się za pomocą numeru rejestracyjnego pojazdu.

ZOBACZ TAKŻE