Parkingi w Łodzi. Nowe parkomaty i aplikacje. Dla kogo zwolnienie z opłat? [SZCZEGÓŁY]

Wraz z nowym operatorem Strefy Płatnego Parkowania w Łodzi wprowadzono nowe rozwiązania i więcej płatności mobilnych, aby parkowanie było wygodne i dostępne dla wszystkich mieszkańców.

Strefa Płatnego Parkowania
Nowe rozwiązania sprawiają, że parkowanie jest łatwiejsze i bardziej dostępne również z poziomu telefonu komórkowego, fot. LODZ.PL
5 zdjęć
Strefa Płatnego Parkowania
Miejsce dla niepełnosprawnych parking
Dworzec Fabryczny Parking
Strefa Płatnego Parkowania
Strefa Płatnego Parkowania
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Aplikacja w smartphonie pozwoli zaoszczędzić czas i zminimalizować formalności. Nie trzeba szukać parkomatu ani wiedzieć z góry, jak długo chce się korzystać z danego miejsca postojowego - po prostu uruchamiamy parkowanie, a opłata naliczona zostanie dopiero, gdy wrócimy do auta. Nie musimy niczego zostawiać za szybą. Kontrola odbywa się na podstawie numerów rejestracyjnych. Wystarczy raz wpisać numer swojego samochodu do komórki (można mieć numery kilku pojazdów jednocześnie) i całą resztę obsługiwać z poziomu telefonu.

Parkingi w Łodzi - 8 aplikacji mobilnych

W Łodzi możemy korzystać z 8 aplikacji: AnyPark, CityParkApp, ePARK, FlowbirdParking, moBILET, MobiParking, mPay oraz z parkowania za pomocą Karty Łodzianina. Szeroki wybór sprawia, że odnajdą się tu wszyscy użytkownicy, także przyjeżdżający z innego miasta i tam korzystający ze swojej aplikacji. Dla miejscowych najwygodniejsza będzie ostatnia z opcji, niewymagająca instalowania dodatkowego oprogramowania (poza tym Karty Łodzianina). 

Strefa Płatnego Parkowania - abonamenty

Dopełnieniem aplikacji jest nowy e-sklep. Przez internet możemy kupić wszystkie abonamenty Strefy Płatnego Parkowania. Po wejściu na stronę lodz.e-abonamenty.pl wybieramy interesującą nas opcję i dokonujemy płatności. Usługa jest elektroniczna - kupujemy i korzystamy. E-sklep odpowiednio wcześniej przypomni nam też, że upływa jej termin ważności.

W e-sklepie znajdziemy pełną ofertę abonamentów, również tych przeznaczonych dla mieszkańców strefy czy posiadających auta hybrydowe. Dla osób korzystających z komunikacji miejskiej MPK Łódź i kolei parking na dworcu Fabrycznym dostępny jest na preferencyjnych warunkach (130 zł za miesiąc parkowania).

Przez e-sklep otrzymamy także darmowy abonament dla osób niepełnosprawnych. Dlaczego jest potrzebny, skoro parkowanie i tak jest bezkosztowe? Niebieska Karta wydawana niepełnosprawnym, zgodnie z rządowymi przepisami, umożliwia jedynie parkowanie na niebieskich kopertach, ale nie zwalnia z opłat. Dlatego w Łodzi uchwalono, aby osoby niepełnosprawne nie musiały płacić za parkowanie. Formalności dokonamy w e-sklepie lub w punkcie obsługi klienta przy Piotrkowskiej 175. Punkt pozbawiony jest barier architektonicznych, a w pobliżu znajduje się miejsce dla osób niepełnosprawnych.

Parkowanie w Łodzi może być też ekologiczne

Parkomaty wyposażone zostały w panele słoneczne. Ponadto, gdy z nich nie korzystamy, przechodzą w stan czuwania, aby ograniczyć pobór energii. Nowy e-sklep z abonamentami i aplikacje to z kolei mniejsze zużycie papieru użytego do drukowania biletów parkingowych.

ZOBACZ TAKŻE