Rewolucja drogowa na Zdrowiu. Co już zrobiono, co w planach? [MAPA]

Miasto szykuje się do jednej z najważniejszych inwestycji w Planie dla osiedli na Zdrowiu. Ale zanim rozpoczną się prace na ul. Krakowskiej, trzeba wymienić nawierzchnię na kilku innych drogach.

mapa remonty zdrowie
Co nas czeka w ramach Planu dla osiedli na Zdrowiu? fot. LODZ.PL
7 zdjęć
mapa remonty zdrowie
mapa remonty zdrowie
Krańcowa ulica remont
Rondo Krakowska Siewna remont
Srebrzyńska ulica remont
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Plan dla osiedli to cały pakiet inwestycji realizowanych w naszej najbliższej okolicy. Obok dużych projektów infrastrukturalnych, jak przebudowa ul. Wojska Polskiego, ul. Przybyszewskiego razem z wiaduktami czy budowa ostatniego odcinka trasy Górna, to mniejsze remonty i udogodnienia na osiedlach: wymiana nawierzchni ulic, budowa chodników, nowe place zabaw, plenerowe siłownie, remonty domów kultury czy nowe ławki i latarnie.

Krakowska w dwóch etapach

Ul. Krakowska jest przykładem osiedlowej inwestycji, która ma znaczenie ponadlokalne. To nie tylko ulica oddzielająca park na Zdrowiu od osiedla domów jednorodzinnych. Stanowi ona istotne połączenie między Teofilowem i Retkinią, a także, w połączeniu z ul. Krzemieniecką – dojazd do trasy W–Z.

Miasto podpisało właśnie umowę na pierwszy etap remontu ul. Krakowskiej. Obejmie on odcinek od skrzyżowania z ul. Siewną do ul. Barskiej. Na prawie kilometrowym fragmencie zerwana zostanie stara, dziurawa nawierzchnia, ułożona będzie nowa konstrukcja ulicy i położony zostanie asfalt. Wykonawca ułoży też równe chodniki, wybuduje drogę rowerową po stronie osiedla, wykona zjazdy do posesji oraz nowe odwodnienie i kanalizację deszczową. 

Zakres prac obejmuje również budowę ronda na skrzyżowaniu z ulicami Siewną, Złotno i Bronową, a dodatkowo Łódzka Spółka Infrastrukturalna zmodernizuje fragment wodociągu na ul. Złotno.

Wcześniej Krańcowa

Jednak zanim zobaczymy wykonawcę na pierwszym odcinku ul. Krakowskiej, trzeba przygotować ulice, którymi będzie można objechać remontowany fragment. 

Trwa modernizacja ul. Krańcowej, osiedlowej ulicy o bardzo ważnym znaczeniu dla wielu kierowców, która w perspektywie przebudowy ul. Krakowskiej stanowić będzie główny objazd. Już teraz ul. Krańcowa jest nie tylko przejazdem dla mieszkańców Zdrowia, ale także uczęszczaną drogą z Teofilowa i Złotna w kierunku Retkini. 

Prace postępują zgodnie z planem i w grudniu będziemy mieli do dyspozycji ulicę z nowym asfaltem. Ul. Krańcowa ma remontowaną nawierzchnię od ul. Biegunowej do ul. Minerskiej. Jezdnia, która była w złym stanie, zyska w całości nową konstrukcję. Wcześniej asfalt ułożony był na gruncie, bez odpowiedniego przygotowania, co powodowało, że była ona podatna na zniszczenia. 

Modernizacja obejmuje wykonanie podbudowy drogi, która jest właśnie na ukończeniu. Następnie położone zostaną warstwy bitumiczne nowej jezdni. Wbudowano również krawężniki dla trwałości nawierzchni. W ramach prac powstanie jeszcze kilka miejsc parkingowych, co uporządkuje przestrzeń, zwłaszcza przy ośrodku sportowym.

Jeszcze cztery ulice do remontu

Remont ul. Krańcowej to jeden z pięciu do wykonania przed startem przebudowy ul. Krakowskiej. Na liście są jeszcze ulice Biegunowa, Michałowicza, Fizylierów i Spadochroniarzy. 

Na jakich odcinkach zostaną wyremontowane wspomniane ulice?

  • ul. Fizylierów na odcinku od ul. Złotno do ul. Spadochroniarzy
  • ul. Spadochroniarzy na odcinku od ul. Fizylierów w kierunku ul. Biegunowej
  • ul. Michałowicza na odcinku od ul. Krańcowej w kierunku ul. Zyndrama

Remont ul. Biegunowej w zależności od odcinka będzie miał różny zakres. Droga od skrzyżowania z ul. Spadochroniarzy do ul. Krańcowej będzie naprawiana punktowo. Natomiast od ul. Krańcowej do ul. Krakowskiej, czyli tam, gdzie ma nawierzchnię z trylinki, wykonawca naprawi nierówności asfaltem. 

Te cztery remonty też mają zakończyć się w grudniu tak, aby na początku 2023 r. mogło się zacząć rozbieranie zniszczonej nawierzchni ul. Krakowskiej.

Co było wcześniej, a co przed nami

Remonty ulic na Zdrowiu trwają od kilku lat. Na woonerf została przebudowana ul. Minerska, która przed remontem była gruntówką. Inwestycje objęły także ulice Bruską, Czołgistów, Siewną, Srebrzyńską oraz Biegunową na odcinku od skrzyżowania z ul. Solec do ul. Krakowskiej. 

Natomiast w planach jest nie tylko drugi etap przebudowy ul. Krakowskiej, który sięgnie skrzyżowania z ul. Konstantynowską, ale też m.in. kontynuacja wymiany nawierzchni na ul. Biegunowej, która będzie kontynuowana na zachód.

ZOBACZ TAKŻE