Wiesz, że Michalina Wisłocka urodziła się w Łodzi? Rocznica urodzin znanej ginekolożki

1 lipca 1921 r. w Łodzi urodziła się Michalina Anna Wisłocka (z domu Braun) – lekarka, ginekolożka, doktor nauk medycznych, autorka popularnych książek o seksuologii.

Michalina Wisłocka urodziła się w Łodzi
Wiesz, że Michalina Wisłocka urodziła się w Łodzi? Rocznica urodzin znanej ginekolożki

Jej ojciec był nauczycielem w szkole przy ul. Klonowej 11, a następnie do września 1939 r. kierownikiem SP nr 30 przy ul. Wspólnej 5/7 w Łodzi. Matka zajmowała się domem i udzielała lekcji języka polskiego. Michalina miała dwóch młodszych braci: Andrzeja (pisarz) i Jana (sumerolog). Jej bratanicą jest Ewa Braun, znana scenografka i kostiumolożka, laureatka Oscara. 

Przed wojną Michalina mieszkała z rodzicami w budynku szkoły przy ul. Wspólnej 5/7, skąd Niemcy wysiedlili rodzinę jesienią 1939 r. W grudniu znalazła się w obozie przesiedleńczym w Radogoszczu przy ul. Zgierskiej, skąd trafiła do Krakowa, a potem wyjechała do męża Stanisława Wisłockiego do Warszawy, gdzie oboje pracowali w szpitalu. Dyplom lekarza uzyskała w 1952 r., a specjalizację z położnictwa i ginekologii w 1959 r. 

Była współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, w którym zajmowała się leczeniem niepłodności i antykoncepcją, ale zasłynęła jako prekursorka książek z dziedziny seksuologii, takich jak: „Sukces w miłości”, „Kalejdoskop seksu”, „Kultura miłości” czy bestsellerowa „Sztuka kochania”. Była również autorką pamiętników „Miłość na całe życie. Wspomnienia z czasów beztroski”. Na kanwie jej biografii powstał film „Sztuka kochania”, a sławna łodzianka ma w naszym mieście swój skwer. Michalina Wisłocka zmarła w Warszawie 11 lutego 2005 r.

ZOBACZ TAKŻE