Willa Majewskiego to nie tylko piękne wnętrza! Przyjdź tu na wystawy i imprezy [PROGRAM]

Zrewitalizowana kamienica Hilarego Majewskiego to nie tylko piękne, starannie odrestaurowane wnętrza. Na zwiedzających czekają tu także wystawy prezentujące sztukę współczesną oraz ciekawe wydarzenia. Wszystko bezpłatnie!

Wystawa „Tygiel" Piotr Skowron, Maciej Walczak, Irena Zieniewicz
Wystawa „Tygiel" Piotr Skowron, Maciej Walczak, Irena Zieniewicz
8 zdjęć
Wystawa „Tygiel" Piotr Skowron, Maciej Walczak, Irena Zieniewicz
Wystawa „Ławka, pomnik, tablica. 3 projekty dla Łodzi" Paweł Althamer
Wystawa „Tygiel" Piotr Skowron, Maciej Walczak, Irena Zieniewicz
Wystawa „Tygiel" Piotr Skowron, Maciej Walczak, Irena Zieniewicz
Wystawa „Ławka, pomnik, tablica. 3 projekty dla Łodzi" Paweł Althamer
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Od końca 2023 roku można zwiedzać wspaniale zrewitalizowaną willę Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11. Dom architekta, który pod koniec XIX wieku ukształtował wygląd Łodzi, jest otwarty dla zwiedzających. Można w nim oglądać pomieszczenia, w których mieszkał i pracował Majewski. Godne podziwu są piękne detale, bogate sztukaterie, zdobione płytki podłogowe oraz zachwycające polichromie.

To nie wszystko! W zabytkowych wnętrzach działalność prowadzi inLodz21 - nowa miejska instytucja kultury, promującą łódzkich artystów oraz edukację kulturalną. Willa Majewskiego zaprasza nie tylko do bezpłatnego zwiedzania, ale też uczestniczenia wydarzeniach, takich jak: wernisaże, wykłady, spacery czy warsztaty. Pod nazwą programu „Ucząc się od Łodzi" inLodz21 jednoczy współczesnych artystów, architektów oraz mieszkańców miasta.  W założeniu program odwołuje się nie tylko do tradycji łódzkiej awangardy i działalności wybitnych postaci: Karola Hillera, Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Stefana Wegnera, ale i dorobku bardziej współczesnych Galerii: Manhattan czy Wschodniej.

Wystawy w willi Hilarego Majewskiego [PROGRAM]

  • Do 4 lutego

„Tygiel" Piotr Skowron, Maciej Walczak, Irena Zieniewicz. Kurator: Maciej Walczak
„Ławka, pomnik, tablica. 3 projekty dla Łodzi" Paweł Althamer. Kurator: Adam Mazur

  • Od 15 lutego do 10 marca

„Kto to wymyślił?" Łukasz Ogórek. Kuratorka: Magda Milewska

  • Od 15 lutego do 14 kwietnia

„1:4" Dominika Sadowska oraz Paweł Giza, Michał Szufla, Paweł Kawalec, Agnieszka Chojnacka. Kurator: Adam Mazur

  • Od 21 marca do 14 kwietnia

Rodzinny Ogród Działkowy „Sielanka" / Franek Ammer + Maciej Rawluk / Leszek Golec i Tatiana Czekalska / Cecylia Malik

Wydarzenia w willi Hilarego Majewskiego [PROGRAM]

  • 27 stycznia, godz. 12:00

Żargony metrażu - warsztat Marii Wasińskiej-Stelmaszczyk

Czy da się zmierzyć pokój... stopą? Czy jeden krok to cztery łokcie i co to jest sążeń? Jak opowiedzieć o miarach i długościach nie posiadając linijki - i skąd właściwie wzięły się te centymetry? Warsztat odsłania dawne metody miar oparte na wielkościach ludzkiego ciała. Uczestnicy będą używać palców, stóp i łokci, oraz umiejętności liczenia do poznawania przestrzeni.

  • 27 stycznia, godz. 18.00

Hommage à Zygmunt Krauze

Etiudy ruchowe do muzyki Zygmunta Krauze, opracowane przez dr Magdalenę Owczarek, artystkę i edukatorkę związaną z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.  Po spektaklu odbędzie się spotkanie z kompozytorem, które poprowadzi dr Magdalena Owczarek i Ada Słowikowska. Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: a.slowikowska@inlodz21.pl

  • 28 stycznia, godz. 16:00

Oprowadzanie po wystawie Tygiel

O pracach opowiedzą artyści Piotr Skowron, Maciej Walczak i Irena Zieniewicz. Tygiel, czyli prezentacja grafik Piotra Skowrona, abstrakcyjnego ładu prac Ireny Zieniewicz oraz linearnego szaleństwa cechującego twórczość Macieja Walczaka. To trzy skrajnie odmienne postawy artystyczne, które można oglądać  w Kamienicy Majewskiego.

  • 4 lutego,  godz. 13:00

Spacer z Marią Nowakowską (wokół prac Pawła Althamera)

Willa Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11 jest otwarta codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Można ją zwiedzać od poniedziałku do czwartku w godz. 11:00-17:00, w piątki w godz. 11:00-19:00, w soboty od 12:00-19:00, a w niedziele od godz. 12:00-18:00. Wstęp jest wolny. Więcej informacji na: hilarymajewski.com

ZOBACZ TAKŻE