Dwa pierwsze oprowadzania po willi Majewskiego i po ul. Włókienniczej odbędą się 1 października o godz. 11:00 i 14:00 (spacery potrwają ok. 2 godzin). Ulica Włókiennicza, po żmudnej i gruntownej rewitalizacji, która całkowicie odmieniła jej wizerunek, stała się wizytówką programu rewitalizacji centrum Łodzi, a dom Majewskiego, w którym architekt mieszkał i pracował w latach 1883–1886, jest jej wyjątkową ozdobą. Dawny architekt miejski zbudował swoją rezydencję tak, aby stanowiła jego najlepszą reklamę. Pokoje, w których przyjmował klientów, były udekorowane polichromiami, boazerią i tapetami robionymi na zamówienie. Remont domu Majewskiego był jedną z najbardziej wymagających inwestycji w programie rewitalizacji, a konserwatorzy włożyli mnóstwo pracy w przywrócenie mu świetności. Wnętrza zachwycają bogactwem ozdób.
Można podziwiać
Podczas głównego weekendu obchodów 600. Urodzin Łodzi łodzianie mogli po raz pierwszy w całej okazałości zobaczyć odnowioną willę miejskiego architekta. Teraz będzie ona regularnie udostępniana zwiedzającym. Pierwsze zwiedzanie z przewodnikiem zaplanowano na 1 października, a kolejne na 4, 8, 11 i 13 października. W sobotę, 14 października, będzie można przyjść na warsztaty o godz. 14 (ilość miejsc jest tu ograniczona, zapisy pod adresem: sekretariat@inlodz21.pl) oraz wykład prof. Marka Janiaka o godz. 15. Zaplanowane jest również zwiedzanie kamienicy 18 października godz. 11.00. Spacer po ulicy Włókienniczej wraz z odwiedzinami u Majewskiego poprowadzi przewodnik Krzysztof Olkusz
Planowane w kamienicy Międzynarodowe Centrum Kultury i Rewitalizacji, które zakłada m.in. działalność wystawienniczą i warsztaty artystyczne, będzie prowadzone przez instytucję kultury inLodz21.
Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.