Ciepły luty sprawił, że wiosna w tym roku rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie. W przyrodzie pory roku nie zawsze pokrywają się z kalendarzem. Zależności między warunkami meteorologicznymi a zjawiskami okresowo występującymi w przyrodzie ożywionej bada nauka zwana fenologią (z greckiego: phaínomai – przejawiam, pokazuję się). Notowane są terminy kwitnienia roślin, dojrzewania owoców i nasion, zmiany barwy i opadania liści.
W świecie zwierzęcym obserwuje się np. przeloty różnych gatunków ptaków czy pojawienie się owadów. Badania fenologiczne nie wymagają specjalistycznego sprzętu, więc może je prowadzić każdy.
Podczas niedzielnej wycieczki z przewodnikiem po Ogrodzie uczestnicy poszukają zwiastunów budzącej się wiosny. Sprawdzą, które rośliny aktualnie kwitną, a które zdążyły już przekwitnąć. Nauczą się dostrzegać i rozpoznawać różne gatunki bylin, krzewów i drzew wcześnie rozpoczynających wegetację.
Zbiórka w niedzielę, 24 marca o godz. 12:00 w budynku administracji Ogrodu Botanicznego od strony ul. Retkińskiej 41. Wejście darmowe! Nie obowiązują zapisy.