Włókiennicza. Kochankowie z ulicy Kamiennej do renowacji. Rzeźba odzyska dawny blask

Jedyny w Polsce pomnik upamiętniający piosenkę Agnieszki Osieckiej „Kochankowie z ulicy Kamiennej" zostanie odnowiony. To część prac w ramach remontu kamienicy przy ulicy Włókienniczej.

rzeźba
Płaskorzeźba z ul. Włókienniczej zostanie odnowiona, fot. LODZ.PL
5 zdjęć
rzeźba
rzeźba
rzeźba
rzeźba
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Wmurowana w ścianę budynku przy ul. Włókienniczej 2 fontanna-płaskorzeźba przedstawia przytulającą się parę zakochanych, którzy chowają się pod trzymanym nad głowami ortalionowym płaszczem. Rzeźba wykonana jest z brązu. Woda, przed którą kryją się kochankowie, to deszczowa mgiełka, która zrasza ich twarze co dziennie przez 5 minut, począwszy od godz. 13:00.

Siedem lat po śmierci wybitnej polskiej artystki, Agnieszki Osieckiej, w 2004 r. pojawił się pomysł upamiętnienia jej postaci w Łodzi. Artystka przez kilka lat studiowała reżyserię w Szkole Filmowej. Lokalizacja rzeźby nie jest przypadkowa. Ulica Włókiennicza, dawniej ulica Kamienna, to idealne miejsce na taki pomnik. Płaskorzeźbę tworzy odlew dwóch postaci w brązie.  Nie mogło również zabraknąć charakterystycznego modowego hitu dla lat 60, czyli płaszcza. Bardzo się cieszę, że ta rzeźba odzyska dawny blask. Jej obecność w tym miejscu idealnie uzupełnia artystyczny charakter nowej Włókienniczej  mówi Wojciech Gryniewicz, autor rzeźby.

Rzeźba została zdemontowana i przeniesiona do pracowni konserwatorskiej. Tam każdy jej detal zostanie oczyszczony i poddany renowacji. Po kompleksowej odnowie oraz wymianie dysz, płaskorzeźba-fontanna wróci na ulicę Włókienniczą zapewnia Krystian Miksa, kierownik budowy.

Agnieszka Osiecka to poetka, pieśniarka, reżyserka. Napisała blisko 3 tys. tekstów piosenek, skeczy i sztuk scenicznych. W latach 1957-1962 studiowała w Łodzi na Wydziale Reżyserii Filmowej w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej. Podczas studiów mieszkała w akademiku szkoły filmowej przy ul. Bystrzyckiej na Dołach. Właśnie tam napisała najbardziej „łódzką" piosenkę „Kochankowie z ulicy Kamiennej".


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE