Wnuki, czyli nowy etap w życiu seniora. Jak się odnaleźć w nowej sytuacji? [PORADNIK]

Pojawienie się wnuków rozpoczyna nowy etap w życiu seniorów. Choć z dumą powiadamiają oni znajomych, że urodził się im wnuczek czy wnuczka, to wielu z nich zastanawia się, jak zmieni się ich życie.

Pojawienie się wnuków rozpoczyna nowy etap w życiu seniorów, fot. imagesourcecurated/envato.com

Czy dzieci będą oczekiwać od nich pomocy? Jeśli tak, to jakiej i na jak długo? Jedno jest pewne – życie większości seniorów w tej sytuacji ulega zmianie i wiele spraw trzeba poukładać sobie na nowo.

Pomoc babci i dziadka – bezcenna!

W sytuacji, kiedy dziadkowie mieszkają blisko, młodzi rodzice chętnie korzystają z ich pomocy, np. gdy chcą wyjść wieczorem czy zrobić spokojnie zakupy. Wsparcie od czasu do czasu nie obciąża zbytnio dziadków, a dodatkowo daje im możliwość nawiązania bliskich relacji z wnukiem czy wnuczką. Wiele babć i dziadków decyduje się jednak na regularną pomoc – codzienne odbieranie dziecka z przedszkola lub szkoły i opiekowanie się nim w przypadku choroby. Przeznaczają sporą część swojego czasu na te obowiązki, dlatego muszą być dyspozycyjni w określonych godzinach i dniach. Ważne jednak, aby sami zdecydowali, na ile chcą i mogą zaangażować się w opiekę nad wnukami. Od tego zależy, jak zmieni się ich codzienne życie. Z pewnością największa rewolucja w codziennym planie dnia czeka babcię, które zechce być nianią na cały etat.

Zmiany w życiu dziadków

Babcie i dziadkowie, którzy podejmą się codziennego odbierania dzieci z przedszkola, opieki podczas choroby i ferii czy regularnej pomocy przy niemowlaku, muszą mieć świadomość, że będą zmuszeni zrezygnować z wyjść do klubu seniora, spotkań ze znajomymi czy seansów w kinie. Decyzja o formie i zakresie opieki nad wnukami jest trudna i warta głębokiego przemyślenia. Trzeba wiedzieć, ile można z siebie dać, aby nie traktować tej pomocy jak dopust Boży.

Czy brać pieniądze za opiekę nad wnukami?

Kiedyś nie do pomyślenia było, aby dziadkowie za opiekowanie się dzieckiem brali zapłatę. W polskiej tradycji szczególnie babcia jest osobą całkowicie oddaną swojej rodzinie i zawsze gotową do pomocy. 

Czasy i obyczaje jednak się zmieniły. Dziś dziadkowie często opiekują się wnukami za pieniądze. Na forach internetowych huczy od głosów oburzonych młodych mam: „Dla mnie taka babcia to nie jest babcia”, „Babcia powinna się opiekować z miłości, a nie za pieniądze”. 

Warto jednak podkreślić, że dziadkowie nie mają obowiązku opiekowania się wnukami. Młodzi rodzice nie powinni tego od nich oczekiwać. Zajmowanie się małym dzieckiem, szczególnie kilkuletnim, to wyczerpująca i odpowiedzialna praca, na którą nie zawsze musi ich być stać zarówno fizycznie, emocjonalnie, jak i finansowo. 

Wiele zależy oczywiście od sytuacji konkretnej rodziny. Gdy rodzice są zamożni i stać ich na opiekunkę bądź prywatne przedszkole, to dlaczego nie mieliby zapłacić bliskiej osobie? Zwłaszcza jeśli musiałaby ona zrezygnować z pracy zarobkowej lub zasłużonego odpoczynku. Branie pieniędzy za opiekę nad wnukami w żaden sposób nie poddaje w wątpliwość miłości dziadków. Warto o tym szczerze porozmawiać.

ZOBACZ TAKŻE