Wólczańska 188. Zabytkowa willa Steigertów odzyska swój blask!

Dzięki realizacji prywatnej inwestycji mieszkaniowej urodę odzyska jeden z łódzkich zabytków – dawna willa Jakuba i Emmy Steigertów.

Willa Steigertów
Dzięki realizacji prywatnej inwestycji mieszkaniowej urodę odzyska jeden z łódzkich zabytków – dawna willa Jakuba i Emmy Steigertów, fot. ŁÓDŹ.PL
2 zdjęcia
Willa Steigertów
Willa Steigertów
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Szansa na drugą młodość

Wpisany do gminnej ewidencji zabytków budynek położony na tyłach posesji przy ul. Radwańskiej 12 (z adresem przy ul. Wólczańskiej 188, choć obecnie stojący przy przedłużeniu al. Kościuszki pomiędzy ul. Radwańską a ul. Wólczańską) od lat popadał w ruinę. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się stamtąd już dawno temu. Stara willa otrzymała szansę na drugą młodość, gdy działkę przy ul. Wólczańskiej 188 wraz z budynkiem kupiła firma deweloperska 3D Development, która postanowiła wznieść na niej wielorodzinny dom mieszkalny. Inwestor od początku zapewniał, że zadba też o zabytek.

80 nowych mieszkań

Obecnie inwestycja jest w końcowej fazie realizacji, a deweloper otrzymał pozwolenie na budowę umożliwiające renowację willi. – Z tymi pracami musieliśmy zaczekać, żeby skoordynować je z budową nowego budynku. Obok ma się znajdować rampa zjazdowa do podziemnego garażu dla jego mieszkańców – mówi Anna Taczykowska z 3D Development. – Będziemy realizować oba zadania równolegle. Nowy dom chcemy oddać do użytku pod koniec marca 2023 r., willa powinna być gotowa w kwietniu.

Funkcja mieszkalna dawnego domu Steigertów zostanie zachowana. Powstanie w nim sześć mieszkań, które trafią do sprzedaży na wolnym rynku. Cała inwestycja przy ul. Wólczańskiej 188 zaowocuje 80 mieszkaniami i sześcioma lokalami na działalność handlową lub usługową. 

Willa to pozostałość po nieistniejącej już przędzalni wełny, którą pod koniec XIX w. wzniósł tam Jakub Steigert.

ZOBACZ TAKŻE