Wolontariat Koleżeński „Mary i Max". Wspieraj osoby w spektrum autyzmu!

Osoby, które chcą zaangażować się społecznie mogą zgłaszać się do letniej odsłony Wolontariatu Koleżeńskiego „Mary i Max". Ten wyjątkowy projekt wspiera osoby w spektrum autyzmu w nawiązywaniu kontaktów społecznych i poszukiwaniu nowych doświadczeń. 

dłonie, praca zespołowa, wolontariat
Dołącz do Wolontariatu Koleżeńskiego „Mary i Max", fot. ENVATO ELEMENTS

Idea programu jest prosta - wolontariusze dobierani są w pary z osobami w spektrum autyzmu, nawiązują koleżeńską relację, a później regularnie spotykają się i wspólnie spędzają wolny czas. Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 14 lat i dysponuje kilkoma wolnymi godzinami w miesiącu. Osoby, które dostaną się do programu, najpierw przejdą szkolenie, podczas którego dowiedzą się więcej o funkcjonowaniu osób w spektrum autyzmu. Później wolontariusze i uczestnicy zostaną dobrani w pary. Doświadczeni psychologowie wezmą pod uwagę zainteresowania, wiek oraz płeć uczestników i na podstawie indywidualnych rozmów połączą ze sobą osoby, które mają szansę zbudować prawdziwie przyjacielską relację.

Ich spotkania mają mieć charakter towarzyski – mogą to być wyjścia do kina, teatru, parku, muzeum, czy restauracji. Wszystko zależy od wyobraźni uczestników. Dzięki temu osoby w spektrum autyzmu lub z zespołem Aspergera poznają nowych ludzi, z którymi będą mogły porozmawiać i spędzić wolny czas. Takie spotkania zaprocentują w przyszłości - pozwolą uczestnikom poczuć się pewniej w kontaktach z osobami spoza swojego codziennego otoczenia.

Nad pozytywnymi relacjami uczestników przez cały czas będą czuwać psychologowie. Oni też posłużą radą w sytuacjach nieoczywistych i trudnych. Finał programu nie musi jednak oznaczać końca relacji. Wielu uczestników projektu tworzy przyjaźnie na całe życie.

Żeby zostać wolontariuszem lub uczestnikiem programu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie maryimax.pl/zostan-wolontariuszem.

ZOBACZ TAKŻE