Woonerfy, remonty ulic i chodników - tak Budżet Obywatelski zmienia Łódź

Remonty ulic, nowe chodniki, woonerfy, drogi rowerowe, ale też mniejsze projekty, takie jak wymiana latarni czy stojaki na rowery – ostatni rok to dzięki Łódzkiemu Budżetowi Obywatelskiemu około 60 różnych większych lub mniejszych remontów na łódzkich drogach i chodnikach.

fot. Stefan Brajter
Woonerf na Stefanowskiego
6 zdjęć
fot. Stefan Brajter
Woonerf na Stefanowskiego
fot. Stefan Brajter
fot. Paweł Łacheta
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Najbardziej widoczne są te remonty, które całkowicie zmieniają przestrzeń. Tak się właśnie stało na ulicy Stefanowskiego. Zwykła ulica zamieniła się w woonerf – miejsce przyjazne pieszym i rowerzystom. Podwórzec powstał między ulicami Jerzego Potza a Radwańską. Koszt inwestycji to prawie 2,6 mln zł. Ale to nie koniec, bo w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego łodzianie przegłosowali drugą część projektu na ul. Stefanowskiego. Prace już się rozpoczęły. Tym razem między ul. Potza a ul. ks. I. Skorupki. Tu także będą poszerzone chodniki, zwężona jezdnia i wymalowany kontrapas dla rowerzystów. Wydzielone będą miejsca parkingowe. Dosadzone zostaną drzewa i krzewy oraz zamontowane 4 nowe latarnie. Wartość inwestycji – 590 tys. zł.

Całość przebudowy ulicy Stefanowskiego to koncepcja opracowana przez studentów Politechniki Łódzkiej w ramach konkursu urbanistycznego. 

Remonty ulic dzięki BO

W ramach Budżetu Obywatelskiego w tym roku prace prowadzono także na ulicach Mileszki, Pszczelnej, Okólnej, Cedry, Pomorskiej, Haśka, Łukaszewskiej. Część ulic jest jeszcze w remoncie. Mniejsze projekty, takie jak remonty chodników czy nowe latarnie, już zrealizowano. Chodniki wyremontowane zostały m.in. na ulicach: Janosika, Lorentza, Perla, Gandhiego oraz między ulicami Pszenną, Grochową i Perłową. Nowe uliczne latarnie stanęły np. na ul. Sawickiego i ul. Alabastrowej.

Ponad 50 "ulicznych" projektów 

Coraz częściej łodzianie wybierają także projekty, które mają za zadanie spowolnić ruch na ulicy czy całym osiedlu. W tym roku zrealizowano takie projekty chociażby na ulicy Srebrzyńskiej, czy al. Unii Lubelskiej, strefę 30 km/h wydzielono na Karolewie, w okolicach ul. Maratońskiej i al. Waltera Janke na Retkini. W IX edycji ŁBO, rozstrzygniętej w październiku br., także przegłosowano projekty spowalniające ruch, między innymi w Łagiewnikach na Przyklasztorzu czy na ul. Pietrusińskiego na Kozinach. W sumie w ramach IX edycji w 2022 roku miasto zrealizuje ponad 50 projektów związanych z ulicami, drogami rowerowymi, ławkami i chodnikami. 

ZOBACZ TAKŻE