Wyrusz w kosmiczną podróż z Festiwalem Książki Obrazkowej Kropka+Kreska

Trzecia edycja Festiwalu Książki Obrazkowej Kropka+Kreska odbędzie się pod hasłem „Misja Kosmos”. Jej bohaterkami będą popularnonaukowe książki obrazkowe z zakresu nauk ścisłych: astronomii, kosmologii, fizyki czy matematyki.

fot. mat. pras festiwalu
Festiwal Książki Obrazkowej Kropka+Kreska odbędzie się pod hasłem „Misja Kosmos”
4 zdjęcia
fot. mat. pras festiwalu
fot. mat. pras festiwalu
fot. mat. pras festiwalu
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Temat przewodni wydarzenia powstał z obserwacji polskiego rynku wydawniczego. Popularnonaukowe książki obrazkowe nie tylko święcą triumfy ekonomiczne, ale także przedstawiają ogromną wartość artystyczną i naukową – podkreślają członkinie kolektywu programowego Festiwalu Książki Obrazkowej „Kropka+Kreska”. 

Wierzymy, że spotkanie z kulturą słowa i obrazu oraz z treściami naukowymi rozbudza w młodych czytelnikach i czytelniczkach ciekawość świata i wyrównuje szanse edukacyjne.  

Odniesienia do Lema

Ważnym kontekstem dla festiwalu jest dorobek literacki Stanisława Lema dodają. Podczas festiwalu przyjrzymy się, jak książka obrazkowa wchodzi w dialog ze światem nauki. Sprawdzimy także, jak oddziałuje ona na twórców innych dziedzin sztuki, takich jak teatr, film czy muzyka.

Od 1 do 10 października w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3) zainteresowani picturebookami będą mogli przyjrzeć się temu, jak książki obrazkowe pomagają zrozumieć fakty naukowe i prawa natury, a także rozbudzają ciekawość wszechświata. 

W programie festiwalu znalazło się 40 polskich i międzynarodowych wydarzeń realizowanych zarówno stacjonarnie, jak i prezentowanych online.  

Artystyczna instalacja

Jak co roku, centralną przestrzenią festiwalową będzie artystyczna instalacja połączona z czytelnią. Autorka, Adźka Bielecka, inspirując się wyselekcjonowanymi książkami nawiązującymi do tematu przewodniego festiwalu, stworzy zachęcające do lektury i refleksji miejsce w klimacie vintage.

Warsztaty i spotkania 

Festiwal to także spotkania i warsztaty prowadzone przez autorów i autorki książek obrazkowych o tematyce kosmicznej: Małgorzatę Frąckiewicz, Bożkę Rydlewską, Jacka Ambrożewskiego, Justynę Styszyńską, Joannę Gębal i Monikę Zborowską, Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera, Annę Czerwińską-Rydel. 

Na uczestników czekają także wydarzenia teatralne, w tym m.in. spektakle narracyjne czy teatr Kamishibai.

Kosmiczne Disko

W programie nie zabraknie również nieziemskiego szaleństwa. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję stworzyć kosmiczny dress code, potańczyć podczas Kosmicznego Disko, obejrzeć online zwariowany serial familijny „NASZA – misja na Marsa” czy przeżyć międzyplanetarną przygodę, nocując w Fabryce Sztuki. Na finał festiwalu zaplanowano koncert „Nie z tej Ziemi” Asi Mina z kwartetem SONOS.

Partnerami Kropki+Kreski” są: Biblioteka Miejska w Łodzi, EC1, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Księgarnia Do Dzieła. W ramach współpracy z festiwalem instytucje te przygotowały różnorodne propozycje wydarzeń towarzyszących: pokazy filmów i animacji krótkometrażowych, seans w Planetarium EC1, warsztaty twórcze i z kodowania, grę w podchody, doświadczenia naukowe, spotkanie wokół książek popularnonaukowych dla dorosłych, bookcrossing.

Szczegóły programu: www.festiwalkropkaikreska.com

ZOBACZ TAKŻE