Wystawa wyjątkowych makatek w CMWŁ. Pamiętasz je z domu swojej babci? [ZDJĘCIA]

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma w swoich zbiorach bogatą kolekcję łódzkich makatek. Kiedyś dekorowano nimi wnętrza domów, ale miały też bardziej praktyczny cel – chroniły ściany przed zabrudzeniem. Jakie przesłania ze sobą niosły? Zobacz na zdjęciach!

11 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

„Smaczna potrawa to moja zasada", „Miłość i zgoda to domu ozdoba", „Szczęście gości w domu wciąż, gdy pomaga żonie mąż" – to tylko niektóre sentencje haftowane czy drukowane na bawełnianych makatkach. Przysłowia te miały przesłanie dydaktyczne, były spisem moralnych norm i zasad, jakimi należy kierować się w życiu.

Wpadnij na wystawę do CMWŁ

Na makatkach często pojawiały się napisy zachęcające do korzystania z wody – do jej picia oraz do częstego mycia się. „Świeża woda zdrowia doda", „Woda i mydło najlepsze bielidło", „Myj się zimną wodą – będziesz piękną i młodą", „Kto się myje długo żyje" – to najpopularniejsze sentencje. Makatki promujące higienę i picie wody wieszano najczęściej nad toaletkami, na których stały miski, wiadro czy dzbanek z wodą, obok leżało mydło i inne przybory toaletowe. W czasach, gdy w domach nie było łazienek, myto się w kuchni, najcieplejszym pomieszczeniu w domu. Ciepło w kuchni zapewniał opalany węglem piec do gotowania potraw. Łódzkie makatki można oglądać na wystawie stałej „Łódzkie Mikrohistorie. Ludzkie Mikrohistorie" w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE