Wyzwolenie Łodzi spod niemieckiej okupacji. Co wydarzyło się 19 stycznia?

Już na początku 1945 roku rozpoczęła się masowa ucieczka Niemców z Łodzi. Okupanci demontowali urządzenia w fabrykach i wywozili w głąb III Rzeszy. Planowano także zaminowanie i zniszczenie głównych obiektów przemysłowych.

fot. arch. Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Łódź stała się wolna!
5 zdjęć
fot. arch. Muzeum Tradycji Niepodległościowych
fot. arch. Muzeum Tradycji Niepodległościowych
fot. arch. Muzeum Tradycji Niepodległościowych
fot. arch. Muzeum Tradycji Niepodległościowych
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Wkroczenie Armii Czerwonej

10 stycznia 1945 roku nad miastem pojawiły się radzieckie bombowce, ale chodziło raczej o efekt psychologiczny i pokaz siły nadciągającej Armii Czerwonej. Oświetlona flarami Łódź sprawiała wrażenie płonącego miasta. 19 stycznia 1945 r. żołnierze I frontu białoruskiego wkroczyli do miasta. Z udziałem łodzian udało się stłumić opór Niemców i szybko likwidowano okupacyjne szyldy. Uniemożliwiono również zdetonowanie ładunków rozmieszczonych w niektórych fabrykach. 24 stycznia wznowiono ruch tramwajów, a następnego dnia na pojedynczej karcie ukazała się pierwsza gazeta „Wolna Łódź”. 

Tragedia Radogoszcza

Więzienie policyjne na Radogoszczu zorganizowane przez Niemców w dawnej fabryce Samuela Abbego uchodziło za najcięższe w Łodzi. Według szacunków przeszło przez nie ok. 40 tys. osób. Nocą z 17 na 18 stycznia 1945 r. wachmani i żołnierze zaczęli mordować więźniów. Najpierw zakłuli bagnetami chorych i funkcyjnych, później na apelu zaczęli strzelać, by w końcu podpalić budynek i obrzucić go granatami. Z ponad 1500 uwięzionych ocalało jedynie ok. 30 osób. 19 stycznia przed spalonym budynkiem leżały stosy zwęglonych ciał. Przez kilka tygodni trwały tu wędrówki łodzian i okolicznych mieszkańców. Każdego dnia rozgrywały się dramatyczne i przejmujące sceny, gdy rodziny odnajdywały swoich bliskich. Ciała pomordowanych w Radogoszczu pochowano uroczyście 28 lutego 1945 r. na pobliskim cmentarzu przy ul. Zgierskiej.

ZOBACZ TAKŻE