Zaniedbana kamienica przy Legionów odzyskuje dawny blask [ZDJĘCIA]

Będąca w fatalnym stanie kamienica Jakuba Windmana przy ulicy Legionów 37A przechodzi kompleksową modernizację. W 2023 r. oddane do użytkowania zostaną mieszkania, restauracja, lokale użytkowe i pracownie dla artystów.

fot. Stefan Brajter
We wnętrzach kamienicy odkryto złote zdobienia i zabytkową mozaikę
12 zdjęć
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

- W tej chwili wymieniany jest dach frontowego budynku oraz stropy w oficynach. Oprócz tego wykonawca wykonuje prace murarskie, sanitarne, elektryczne i teletechniczne. Ponadto ekipa zajmująca się pracami konserwatorskimi przystąpiła do renowacji zdemontowanej sztukaterii i skrzydeł drzwiowych z budynku frontowego - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Złote zdobienia i zabytkowa mozaika

Kamienica Jakuba Windmana przy ul. Legionów to jedna z piękniejszych w tej części miasta. Budynek zwraca uwagę bogatymi zdobieniami elewacji frontowej, które zostaną odrestaurowane i przywrócone do dawnej świetności.

- W jednym z pomieszczeń natrafiliśmy nawet na złote zdobienia na ścianach. Na klatce schodowej, pod warstwą tynku, odkryliśmy dobrze zachowaną zabytkową mozaikę. W wielu pomieszczeniach zachowały się zabytkowe piece kaflowe, a nawet sejf i schowki w ścianach  – dodaje Małgorzata Bukowska, przedstawiciel generalnego wykonawcy.

Co powstanie w kamienicy przy ul. Legionów 37A?

W ramach przebudowy podniesione zostanie poddasze, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie mieszkań na najwyższej kondygnacji. Ponadto przebudowa obejmie budynek dawnej stajni i przybudówki, a w północno-zachodniej części działki wybudowana będzie kotłownia. Przewiduje się rozbiórkę istniejących garaży i pomieszczenia gospodarczego zlokalizowanych w północno-wschodniej części nieruchomości.

Docelowo w kamienicy powstanie 27 mieszkań, lokal usługowy, restauracja, biura i pracownie artystyczne.

Podwórko zostanie częściowo utwardzone, powstanie przejazd z kostki kamiennej prowadzący od bramy do miejsc parkingowych, pojawią się chodniki przy elewacjach, zieleń w postaci trawników i niskich drzew, murowane ogrodzenie w północnej granicy działki (wraz z pnączami roślinnymi) oraz na niewielkich odcinkach wschodniej i zachodniej granicy. Ponadto zostanie wykonane oświetlenie terenu oraz iluminacja elewacji frontowej budynku od ul. Legionów.

Wartość zadania to prawie 16,5 mln zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami Ogrodową. Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 27 października 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE