Trzy wybrane przejdą zieloną rewolucję – zostaną na nowo zaaranżowane i wzbogacone o nową roślinność: drzewa, krzewy, trawy, rośliny pnące, wśród których pojawią się dzieła lokalnych artystów.
Ten proekologiczny projekt realizuje Fundacja Lux Pro Monumentis, organizator słynnego Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light Move Festival. – Wiele z łódzkich podwórek to wyjątkowe przestrzenie, w których odbija się nietuzinkowy charakter miasta. Pośród tak fantastycznych miejsc nadal są jednak podwórka nadgryzione zębem czasu, szare i zapomniane. Wypełnione betonem i pozbawione roślinności nie są dla mieszkańców źródłem radości, dobrej energii czy przyjemności. Chcemy dać im szansę oswoić swoje podwórza – mówi Beata Konieczniak, prezes fundacji Lux Pro Monumentis. – Projektem „Eko podwórko” pragniemy ten smutny stan rzeczy zmienić. Chcemy, aby łódzkie podwórka stały się pięknymi miejscami, wypełnionymi zielenią i zachęcającymi do przebywania w nich. Miejscami zwiększającymi miejską bioróżnorodność i świadomość ekologiczną mieszkańców, małymi płucami miasta.
Chcąc zgłosić podwórko do udziału w projekcie, nie trzeba być jego właścicielem. Wystarczy mieszkać w budynku, do którego ono przynależy. Fundacja zobowiązuje się wziąć na siebie porozumienie z administratorem lub właścicielem posesji w celu przeprowadzenia podwórkowej metamorfozy.
Projekt finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny ma budżet 25 tys. euro.