Zdjęcia do filmu „The Delegation”. Które łódzkie plenery zobaczymy na ekranie [ZDJĘCIA]

W Łodzi trwają zdjęcia do polsko-niemiecko-izraelskiej koprodukcji „The Delegation” w reżyserii Asafa Sabana. Autorem zdjęć do filmu jest Bogumił Godfrejów, a polską producentką Agnieszka Dziedzic z Koi Studio.

fot. Natalia Łączyńska
Trwają zdjęcia do filmu „The Delegation”
4 zdjęcia
fot. Natalia Łączyńska
fot. Natalia Łączyńska
fot. Natalia Łączyńska
fot. Natalia Łączyńska
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

„The Delegation” opowiada o grupie izraelskich nastolatków, którzy przyjeżdżają do Polski na wycieczkę śladami miejsc pamięci o Holocauście. Głównymi bohaterami filmu jest trójka przyjaciół: Nitzan, Frisch i Ido. Podczas pobytu w Polsce muszą mierzyć się zarówno z wielkimi dramatami historii, jak i codziennymi dylematami rzeczywistości nastolatków. 

Podczas kilku dni w kraju swoich pradziadków nastolatkowie z Izraela marzną na kość, przeżywają cierpienia swoich przodków, pękają ze śmiechu i robią szalone rzeczy, jakie mogą zdarzyć się tylko na szkolnych wycieczkach. 

Łódzkie plany filmowe

Zdjęcia do filmu realizowane są w Krakowie, Łodzi i Warszawie przy wsparciu Kraków Film Commission i Łódź Film Commission. Do najważniejszych lokacji zdjęciowych należą m.in. Cmentarz Żydowski w Łodzi, Stacja Radegast, łódzkie plenery i lotnisko Lublinek. 

Dlaczego właśnie Łódż? – Są dwa powody – najważniejszy to sama historia, jest tu wiele autentycznych miejsc. Z punktu widzenia producenckiego Łódź jest dużym partnerem filmu. Łódź Film Commission to partner finansujący. Pozyskaliśmy środki z Łodzi i chcemy wydać je w Łodzi – mówi  Agnieszka Dziedzic, polski producent „The Delegation”.

W głównych rolach w filmie zobaczymy debiutujących izraelskich aktorów: Yoava Bavlego, Naomi Harari i Leiba Leva Levina, a także znanego z roli rabina w „Liście Schindlera” Ezrę Dagana w roli dziadka Frischa. W rolach drugoplanowych zagrają polscy aktorzy: Karolina Bruchnicka, Pascal Fischer i Lech Dyblik.

„Delegacja” – polsko-niemiecko-izraelska produkcja

– „The Delegation” powstaje w koprodukcji z partnerami z Izraela i Niemiec, których przez lata pracy nad filmem udało mi się dobrze poznać. Cieszę się, że możemy mówić jednym głosem o naszej wspólnej historii i o tym, co ona dla nas znaczy – mówi producentka filmu, Agnieszka Dziedzic z Koi Studio. – Opowiadamy o Holokauście z perspektywy ludzi młodych, którzy tak jak my nie doświadczyli traumy wojny. Mimo to wspomnienie zagłady nadal kształtuje ich spojrzenie na świat, bardziej niż mogliby przypuszczać. Z produkcyjnego punktu widzenia jestem dumna, że pomimo wyzwań, jakie stawia przed nami pandemia i inflacja, udało się nam zamknąć budżet i doprowadzić do realizacji zdjęć. 

Dla Asafa Sabana będzie to drugi film pełnometrażowy. Jego pierwszy obraz był nominowany do głównych izraelskich nagród, a krótkometrażowy „On Leave” zjeździł największe festiwale na świecie i był jednym z najważniejszych w swej kategorii filmów 2009 r. 

Za zdjęcia do „Delegacji” odpowiedzialny jest polski operator Bogumił Godfrejów, za scenografię – Ewa Mroczkowska, za kostiumy – Monika Grzeszczyk, a za charakteryzację – Paula Adryańczyk. Film montuje niemiecka montażystka Michal Oppenheim, a przy opracowaniu muzycznym filmu z izraelskim kompozytorem Assafem Talmudi współpracuje Maniucha Bikont.

ZOBACZ TAKŻE