Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego ma już 35 lat! „KUJON” zaprasza na jubileusz

„Kujony” spędzają we wspólnym gronie bardzo dużo czasu i są jak rodzina. Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „KUJON” założono w 1987 r., a jego nazwa nawiązuje do tańca pochodzącego z okolic Łowicza. Grupa działa prężnie od 35 lat i zachwyca swoimi występami nie tylko łódzką publiczność.

kujon uniwersytet lodzki
Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „KUJON” założono w 1987 r., fot. LODZ.PL
7 zdjęć
kujon uniwersytet lodzki
kujon uniwersytet lodzki
kujon uniwersytet lodzki
kujon uniwersytet lodzki
kujon uniwersytet lodzki
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Całkiem niedawno minął 35. rok działalności zespołu. Choć mijają kolejne dziesięciolecia, grupa cały czas chętnie wychodzi na scenę. 

– To pasja, która bardzo wciąga – mówi Klaudia Preisner-Gawęda, członkini zarządu Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca UŁ „KUJON”. – Każdy kolejny mały sukces zachęca do dalszej pracy i ćwiczeń. 

W grupie reprezentacyjnej zespołu jest 20 osób, a w przygotowawczej – 21. To głównie studenci i absolwenci. Co ciekawe, często zdarza się, że na próby zespołu przychodzą ci, którzy występowali nawet 30 lat temu. „Kujony” spędzają we wspólnym gronie bardzo dużo czasu i są jak rodzina.

Bogaty repertuar

W ich repertuarze znajdują się przede wszystkim regionalne tańce z centralnej Polski, a konkretnie z Łowicza, Opoczna i Sieradza. Zespół nie stroni również od innych części naszego kraju, dlatego prezentuje tańce krakowskie, rzeszowskie, spiskie i lubelskie. Pojawiają się także polonez, mazur i krakowiak. 

Przedstawiają też góralskie przyśpiewki, kolędy, pastorałki i pieśni patriotyczne.

Standardowo mają próby dwa razy w tygodniu w hali sportowej Wydziału Chemicznego przy ul. Tamka 12. Przed konkretnymi występami spotkań i ćwiczeń jest jednak więcej. 

Zwiedzili pół świata

Bogata historia zespołu wiąże się z licznymi występami. Na przestrzeni lat członkowie grupy bywali w wielu miejscach i uczestniczyli w różnych imprezach, tak pozostało do dzisiaj. Regularnie pojawiają się na scenie podczas dożynek i łódzkich juwenaliów. Ponadto udało im się pojechać m.in. do Tajlandii, Turcji, Algierii i Portugalii. Na koncie mają też różne nagrody.

– W 2019 r. zdobyliśmy Grand Prix VI Kasztelańskich Spotkań Folklorystycznych w Sierpcu, a 3 lata później I nagrodę X Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „O kujawski wianek” – dodaje Klaudia. 

Obecnie „Kujony” są na etapie prób do organizowanego 11 marca jubileuszu 35-lecia swojej działalności artystycznej. Koncert galowy z tej okazji odbędzie się o godz. 16.00 w sali widowiskowej Teatru Muzycznego w Łodzi. 

Ze względu na śmierć założycielki i choreografki zespołu – Jolanty Dąbrowskiej – świętowane zostało przełożone z zeszłego roku na ten. Cały scenariusz przygotowano ku jej pamięci. Wszyscy członkowie wejdą na scenę polonezem, a później zaprezentują trenowane tańce. Występy zamknie łódzka polka.   

Jeszcze w marcu zespół planuje wziąć udział w Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych w Sierpcu. Oprócz tego w niedalekiej przyszłości członkowie chcą wyjechać na któryś z europejskich lub azjatyckich festiwali. 

Koncert jubileuszowy, który odbędzie się 11 marca o godz. 16:00, jest biletowany. Tego samego dnia o godz. 10:30, również w Teatrze Muzycznym, „Kujony” zaprezentują tańce pochodzące z centralnej Polski. Za wstęp w tym przypadku nie trzeba płacić. 1 marca zespół zorganizuje także darmowe warsztaty, podczas których przedstawi studentom łódzkich uczelni fragmenty sieradzkich tańców. Na to wydarzenie obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie: tiny.pl/wkh78.