Ulica Żywiołów
Na trzech piętrach Ulicy Żywiołów zgromadzono eksponaty, które zapewnią dzieciom w wieku od 3 do 10 lat dużą dawkę wiedzy i zabawy. Całość interaktywnej wystawy została podzielona tematycznie na części odpowiadające żywiołom wody, ognia, ziemi, powietrza i życia. Atrakcje zaplanowano tak, by połączyć aktywności związane ze zdobywaniem wiedzy, eksperymentami i wyzwaniami wymagającymi nieco sprawności fizycznej. Znajdziemy tu m.in. tunel wyostrzający zmysły, miniukład słoneczny oraz specjalny tor, na którym maluchy przebrane za satelity biegają po orbicie. Dzieci na pewno chętnie ułożą megapuzzle czy wskoczą do basenu z miękkimi klockami. Na pełnych energii gości czeka również zjeżdżalnia łącząca piętra. Jak wrócić? Siatkowym tunelem!
Dzięki ekspozycji dzieci sprawdzą, jak widzą zwierzęta, spróbują pokonać gigantyczną pajęczynę i przechytrzyć optyczne iluzje. Uwagę zwiedzających na pewno przykuje wirujący ogień, a maluchy z radością skorzystają z możliwości zabawy wodą: puszczania statków, strzelania z pistoletów i uruchamiania fontann. Na specjalnym rowerze można również sprawdzić, jak wiele wysiłku potrzeba, by wytworzyć energię, lub jak za pomocą pompki spróbować unieść w górę niewielką rakietę. To wszystko dostępne jest w formie ekscytującej zabawy, bez kierunków zwiedzania, wymagających zasad i przewodników, za to ze wsparciem animatorów.
Ulica Żywiołów jest miejscem przyjaznym rodzinom z mniejszymi dziećmi, osobom z niepełnosprawnością ruchową oraz osobom niedowidzącym i niewidomym (opisy w alfabecie Braille'a).
Centrum Nauki i Techniki
CNiT wraca po dwutygodniowej przerwie technicznej. Czego możemy się spodziewać? Trzech wystaw stałych, które tworzą osobne ścieżki dydaktyczne. Pierwsza z nich dotyczy przetwarzania energii i oferuje możliwość zapoznania się z historycznymi eksponatami oraz nowoczesnymi symulatorami, a także pozwala spróbować swoich sił w grach komputerowych. Dzięki temu zwiedzający mogą nie tylko poznać historię EC1, ale również lepiej zrozumieć wciąż używane technologie wytwarzania energii elektrycznej.
Druga wystawa poświęcona jest rozwojowi wiedzy i cywilizacji. Dzięki wykorzystaniu zmysłów, elementów zabawy, doświadczania i eksperymentów zwiedzający mogą prześledzić historię naszej cywilizacji.
Ostatnia z ekspozycji zatytułowana jest „Mikroświat – Makroświat” i ukazuje to, co nie jest dostępne dla ludzkiego oka. Na wystawie możemy obserwować świat począwszy od skrzydeł motyla pod mikroskopem elektronowym aż po ujęcia Kosmosu.
W zwiedzaniu nieoceniona może okazać się obecność przewodnika. Pamiętajmy jednak, że w weekendy wymagana jest dodatkowa rezerwacja o określonych godzinach. Ponadto, przy dobrych warunkach atmosferycznych, możemy zwiedzić taras chłodni kominowej.
Kino sferyczne EC1
Kino sferyczne położone jest na terenie ostatniej ekspozycji i stanowi bezpośrednie uzupełnienie wystaw. Ma formę wielkiej srebrnej kuli, a jego repertuar przygotowano z myślą o zwiedzających w każdym wieku. Dla najmłodszych idealny będzie pokaz „Molekularium”, pozwalający doświadczyć świata nie tylko w makro-, ale też mikroperspektywie. Dla dzieci powyżej 10. roku życia przygotowano pokazy: „Astronauta” oraz „Nanocam”, zaś na nastolatków czekają: „Jesteśmy astronomami”, „Kosmiczny paszport” oraz „W Kosmos i z powrotem”. Na trwające od 25 do 30 minut seanse obowiązują osobne bilety. Nieco dłużej – ok. 45 minut – trwają gościnne pokazy będącego w przebudowie Planetarium. Wstęp na nie również jest dodatkowo płatny i możliwy tylko przy zakupie biletów do Centrum Nauki i Techniki. Wszystkie seanse organizowane przez kino sferyczne dostępne są dla dzieci powyżej 5. roku życia.
Szczegółowych informacji na temat każdej z wymienionych atrakcji możemy szukać na stronie: https://ec1lodz.pl