Apteki. Co zrobić, gdy zabraknie Twojego leku? Jak sprawdzić ich dostępność? [PORADNIK]

Wiele starszych osób codziennie przyjmuje różne leki i suplementy. Niestety, od jakiegoś czasu niektóre farmaceutyki stają się trudno dostępne lub niedostępne, co dla osób z przewlekłymi chorobami stanowi duży problem. Jakich leków może obecnie brakować i jakie są przyczyny tego stanu rzeczy? Jak sprawdzić, w której aptece znajdziesz potrzebne lekarstwa?

Apteki w Łodzi. Co zrobić, gdy zabraknie Twojego leku? [PORADNIK]
Co zrobić, gdy zabraknie Twojego leku?, fot. RossHelen/envato.com

Media już od jakiegoś czasu informują, że w aptekach brakuje niektórych leków. Jako przyczyny tego problemu podają cztery główne czynniki.

  1. Uzależnienie od Azji – w produkcji substancji czynnych (API), które wchodzą w skład leków, przodują Chiny i Indie, a wytwórcy farmaceutyków są uzależnieni od ich dostaw. Wystarczy zastój w azjatyckich fabrykach lub zwiększone zapotrzebowanie na leki, abyśmy odczuli to na własnej skórze.
  2. Wzrost zachorowań na grypę – szczyt zachorowań rozpoczął się szybciej niż w poprzednich latach i trwa dłużej, co przełożyło się na zwiększony popyt na leki przeciwgrypowe, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe czy przeciwwirusowe.
  3. Wojna w Ukrainie i związany z tym kryzys ekonomiczny i energetyczny. 
  4. Decyzje biznesowe producentów, np. o zakończeniu produkcji niektórych leków, wynikające z odgórnych, globalnych strategii koncernów farmaceutycznych. To także sytuacje związane z problemami technologicznymi czy wstrzymaniem dystrybucji.

Problem z dostępnością leków mogą mieć nie tylko osoby chorujące na infekcje sezonowe, ale również te, które zmagają się z chorobami przewlekłymi. W styczniu 2023 r. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Znalazły się na niej leki na cukrzycę, astmę, POChP, schizofrenię, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne, preparaty dermatologiczne, antybiotyki, środki wspomagające trawienie, przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ