108 dodatkowych punktów kamerowych
Dzięki umowie o wartości 12,5 mln zł zawartej z firmą Sprint S.A. w mieście powstanie 108 dodatkowych punktów kamerowych. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych instalacji, każdy z nich będzie składał się z jednej kamery obrotowej i trzech lub czterech kamer o stałej pozycji.
Rozbudowa monitoringu obejmie osiem rewitalizowanych obszarów w centrum miasta, w obrębie wyznaczonym przez al. Piłsudskiego, park Staromiejski, ul. Targową i ul. Zachodnią. Kamery pojawią się też na ulicach: Legionów, Mielczarskiego i Ogrodowej (od ul. Zachodniej do ul. Cmentarnej). W uzupełnieniu kamer i dla poprawy bezpieczeństwa w parkach i na skwerach montowane będą też punkty SOS umożliwiające szybkie wezwanie pomocy dzięki bezpośredniemu kontaktowi z dyżurującym operatorem monitoringu.
Monitoring w Łodzi w polskiej czołówce
– Łódź już teraz posiada jeden z najbardziej rozbudowanych systemów monitoringu miejskiego w Polsce i jest w ścisłej czołówce pod względem liczby uruchomionych kamer. Po zakończeniu rozbudowy może nawet wysunąć się na pierwsze miejsce. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w kolejnym projekcie dotyczącym monitoringu w Łodzi. Zwłaszcza że jego zalety doceniają nie tylko władze miejskie i służby publiczne, ale i sami mieszkańcy. Zauważyliśmy, że praktycznie co roku w kolejnych edycjach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego zgłaszane są propozycje budowy kolejnych punktów kamerowych. Tylko przez ostatnie 3 lata mieliśmy możliwość uruchomienia 27 punktów w 5 różnych projektach zgłoszonych przez mieszkańców – mówi prezes firmy Sprint, Waldemar Matukiewicz.
Do końca 2023 r. system monitoringu miejskiego będzie liczył ponad 1200 kamer. Obecnie to 770 urządzeń umieszczonych w 281 punktach na terenie miasta, co już stawia Łódź w czołówce polskich miast, a na realizację czekają mniejsze projekty dalszej rozbudowy tego systemu, w tym m.in. projekty zgłoszone przez mieszkańców do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.