Budżet Obywatelski Łódź. Zapisz się na warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej

Z okolicą jest jak z domem – każdy chce mieć własną przestrzeń dostosowaną do swoich potrzeb. Z domem na ogół się udaje, ale z okolicą bywa trudniej. Jak ją poprawić, dostosować, kiedy ta nie jest indywidualna, tylko wspólna?

Budynek Fabryki Aktywności Miejskiej
Budżet Obywatelski Łódź. Zapisz się na warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej! fot. LODZ.PL

Aby zmieniać swoje miejsce zamieszkania, w miejsce budowania sąsiedzkich płotów budować społeczne piece do pizzy, Biuro Aktywności Miejskiej postanowiło zorganizować Szkołę dla Liderów Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. 

Sąsiad sąsiadowi wilkiem? 

Nie ma lepszego pomysłu niż nasz. Własna wizja tego, jak powinna wyglądać okolica, co trzeba w niej zmienić, by żyło się lepiej. Czasem to pomysł uniwersalny, ale bywa też, że sąsiedzi nie myślą podobnie – każdy z nich ma swoją koncepcję, oczywiście najlepszą ze wszystkich. I co teraz? Można dyskutować o wyższości pomysłu nad pomysłem, można sprawdzić, który projekt jest lepszy, np. w głosowaniu w Łódzkim Budżecie Obywatelskim. Można też połączyć wizje i z różnych pomysłów stworzyć projekt i wspólnie go promować. W ten sposób żaden z najlepszych na świecie pomysłów nie zostanie niedoceniony, a zrealizowane dzięki ŁBO zadanie będzie cieszyć i łączyć. Właśnie po to – by pomóc lokalnym społecznościom tworzyć jeszcze najlepsze pomysły, Biuro Aktywności Miejskiej postanowiło zorganizować Szkołę dla Liderów.

Anna ma rower a Krzysztof samochód – oblicz koszt zieleńca

Szkoła dla Liderów to kreatywne, partycypacyjne warsztaty dla przyszłych liderów i liderek Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. W dwie soboty, 13 i 27 maja, w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 zainteresowani mieszkańcy i mieszkanki będą mieli szansę dowiedzieć się, jak lepiej diagnozować lokalne potrzeby, jak tworzyć odpowiadające na nie pomysły oraz jak przekształcać je na projekty. 

W warsztatach wezmą udział weterani ŁBO – kto lepiej wyjaśni zawiłości wspólnych inicjatyw niż oni? Nie zabraknie także osób reprezentujących Urząd Miasta – dzięki nim projekty nie będą pisane jedynie „palcem po trawniku”, ale zostaną wstępnie sprawdzone i zweryfikowane! 

– Mamy nadzieję, że dzięki naszym warsztatom mieszkańcy i mieszkanki będą mieli szansę spojrzeć na rzeczywistość wokół nich z nowej, cudzej perspektywy. Chcielibyśmy, by osoby angażujące się w życie społeczne poznały się, wymieniły pomysłami – wspólnie tworzyły projekty, które będę odpowiadały na potrzeby większej liczby mieszkańców. Zdarza się czasem, że w okolicy zamieszkałej przez seniorów i seniorki powstaje plac zabaw, w miejscu, gdzie potrzebny jest parking, faktycznie ktoś parking zgłasza... Ale rowerowy. To powoduje konflikty, chcielibyśmy tego uniknąć. Większość zadań można pogodzić, np. tworząc ławeczki i elementy siłowni plenerowej dla seniorów przy placu zabaw lub zapewniając wśród miejsc parkingowych takie dla samochodów i dla rowerów – tłumaczy Emilia Ciupińska, kierowniczka oddziału ds. Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego i Inicjatyw Mieszkańców.

Lekcje z geografii 

Spotkania będą odbywały się w soboty, od godz. 10:00 do godz. 13:00. Pierwsze z nich, 13 maja, będzie dotyczyło tworzenia pomysłów i umiejętności krytycznego (konstruktywnego) patrzenia na miasto. Podstawą do rozmowy będą wyniki ankiety diagnostycznej ŁBO. To narzędzie pomocnicze – z jednej strony mieszkańcy i mieszkanki mogą wykorzystać je do wskazania miejsc i potrzeb, które wymagają działania, z drugiej strony liderzy i liderki ŁBO będą mogli posiłkować się nim, by tworzyć lepsze projekty. Zachęcamy do wypełnienia ankiety!

Dyktando z partycypacji 

Drugie spotkanie, 27 maja, będzie poświęcone pisaniu konkretnych projektów – uczestnicy i uczestniczki będą mieli możliwość stworzenia propozycji zadania, dyskusji na jego temat, wstępnej weryfikacji jego poszczególnych elementów. To nie wszystko – w końcu projekt i partycypacyjna przygoda nie kończy się na formularzu. To także udział w pracach Komisji BO oraz promocja – o tym opowiedzą osoby reprezentujące Urząd i te, które mają budżetowy sukces za sobą. I przed sobą być może też – czemu nie!  

Zapisz się na warsztaty

Zgłoś projekt do ŁBO

Wypełnij ankietę

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ