Elektryczne rowery Eco Bike z dotacją dla łodzian? To możliwe dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Elektryczne rowery dla łodzian? Na taki pomysł wpadł jeden z mieszkańców i złożył wniosek do Budżetu Obywatelskiego. Przekonuje, że dofinansowania do rowerów i w efekcie wyposażenie 800 mieszkańców w elektryki zmniejszyłyby korki w mieście i poprawiły czystość powietrza.

fot. J. Jastrzębski
Na miejskie drogi i na leśne ścieżki, czyli moda na elektryczne rowery
5 фотоs
fot. J. Jastrzębski
fot. J. Jastrzębski
fot. J. Jastrzębski
fot. J. Jastrzębski
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (5)

Tomasz Śniegula miłośnikiem elektrycznych rowerów został 10 lat temu. Szukał produktu na swój własny biznes, ale takiego, który nie będzie miał krótkiego terminu przydatności, tak jak to bywa w przemyśle spożywczym, a dodatkowo będzie nowoczesny i sprawiający radość. 

– Wszystkie te warunki spełnia rower elektryczny. Ponad 10 lat temu pojechałem pierwszy raz na targi rowerowe. Tam spotkałem człowieka, który miał pomysł podobny do mojego, tyle że początkowo sprowadzał rowery z Chin. Dziś jest właścicielem pierwszej w Polsce firmy produkującej elektryki na dużą skalę – wspomina początki Tomasz Śniegula.

Rower elektryczny dla każdego

Rower elektryczny może służyć zarówno do jazdy rekreacyjnej, jak i wyczynowej, a stereotypowe podejście, że elektryki są dla leniuchów, Tomasz Śniegula obala bardzo szybko:

– Wszystkim się wydaje, że na rowerze elektrycznym człowiek jedzie i się nie męczy, ale trzeba pamiętać, że cały proces decyzyjny jest w naszej głowie i my decydujemy, czy chcemy się zmęczyć, czy nie. Wystarczy, że wyłączymy prąd i będziemy pracować tak, jakbyśmy jechali na zwykłym rowerze obciążonym wypełnionymi sakwami. Ten rower jest cięższy od zwykłego o 10 kg – przekonuje łodzianin.

Tomasz Śniegula, jeżdżąc rowerami elektrycznymi od 10 lat, sam wykorzystuje dodatkowy napęd tylko wtedy, gdy jest bardzo zmęczony lub się spieszy, a także na dużych podjazdach. Klienci natomiast używają elektryków w bardzo zróżnicowany sposób. Od wyczynowej jazdy po górach czy trekkingowej po lasach, po codzienne dojazdy do pracy w mieście. 

– Mam 20 km do pracy. Jeżdżę głównie samochodem, ale teraz ze względu na ceny paliw chcę się przesiąść na rower. Jednak te 20 km po górkach i dołkach to dla mnie za dużo, przydałoby się w niektórych miejscach wspomaganie – przyznaje jeden z klientów. 

Dofinansowanie na EcoBike dla łodzian

Koszt takiego roweru to wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tys. zł. Tomasz Śniegula wpadł na pomysł, by z Budżetu Obywatelskiego dofinansować sprzęt tym mieszkańcom, którzy zadeklarują odstawienie auta na rzecz dojazdu do pracy właśnie rowerem. Pomysł zaczerpnął z Holandii.

– Gdyby 800 mieszkańców przesiadło się na elektryki, a każdy z nich rocznie przejechałby 1500 km, to oprócz tego, że w mieście byłoby mniej korków, bo po ulicach jeździłoby o 800 mniej aut, to jeszcze w atmosferze byłoby o ok. 300 ton dwutlenku węgla mniej – wylicza Tomasz Śniegula.

Projekt jest teraz w fazie oceny przez Urząd Miasta. Jeśli przejdzie ocenę formalną, przyjdzie czas na weryfikację przez mieszkańców podczas głosowania w październiku.

Dopóki starczy sił…

Elektryczne rowery mają zamontowaną baterię, dzięki której wspomagają rowerzystę podczas jazdy. 

– Taki rower koniecznie trzeba wypróbować, żeby przekonać się, czy jazda nim się spodoba i będzie służyć. Okazuje się, że prawie każdy, kto wsiada na elektryka, czerpie ogromną radość i przyjemność z jazdy – uważa Tomasz Śniegula.

Z elektrycznego napędu można korzystać przez cały czas jazdy, tylko w wybranych momentach, np. jadąc pod górkę – lub też całkowicie wyłączyć elektryczne wspomaganie. Natomiast korzystając w pełni z baterii, w zależności od modelu, stopnia trudności trasy, jak również wagi użytkownika, na elektrycznym rowerze można przejechać nawet 100 km. A gdy zabraknie „paliwa", pozostaje jeszcze siła mięśni nóg.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ