Artysta. Wizjoner
„Artysta. Wizjoner” to tegoroczne hasło przewodnie festiwalu. Spektakle tematycznie skupione będą wokół kondycji człowieka, dekonstrukcji świata wartości oraz wolności i jej granic.
Festiwal zainauguruje pokaz „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej.
– Na spektakl zaprosimy widzów do Teatru Słowackiego w Krakowie. Na tamtej scenie „Dziady” mają ciężar i ładunek artystyczny, który trudno byłoby przenieść – mówi dyrektorka artystyczna Festiwalu i dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska. – Architektura, neobarokowe dekoracje, malowana kurtyna Siemiradzkiego i historia tego miejsca powodują, że w Teatrze Słowackiego „Dziady” mają niepowtarzalny wydźwięk – zaznacza.
Pokazy premierowe
Podczas festiwalu zobaczyć będzie można między innymi spektakle w reżyserii Iwana Wyrypajewa, Anny Augustynowicz, Bartosza Szydłowskiego, Iwo Vedrala, Małgorzaty Bogajewskiej. – Zaprezentujemy dwie nasze prapremiery zrealizowane specjalnie na festiwal – mówi Pilawska. – Pierwszą będzie „Maria” – sztuka Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Druga to „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy, koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Powszechnego w Warszawie.
Krystian Lupa. Wizje. Wglądy
Widzowie będą mogli obejrzeć także projekcje zapisów dwóch spektakli w reżyserii Krystiana Lupy, które zrealizował w ostatnim czasie poza Polską. – Pokażemy „Austerlitz” z Państwowego Teatru Młodzieżowego w Wilnie oraz „Dziennik Szaleńca” zrealizowany w Chinach – dodaje Ewa Pilawska.
Odbędzie się także międzynarodowa konferencja poświęcona twórcy oraz dwie wystawy. Pierwsza przybliży widzom twórczość Lupy, druga będzie prezentacją jego rysunków.
Więcej szczegółów - pełny harmonogram, cennik i opisy spektakli znajdziesz na <link https://powszechny.pl/pl/festiwal/>powszechny.pl/pl/festiwal/</link>
Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - program
- 19 marca 2022 o godz. 19:00
„DZIADY”, reżyseria: Maja Kleczewska, Teatr Słowackiego w Krakowie. Bilet na spektakl obejmuje przejazd do Krakowa i powrót do Łodzi autokarami oraz nocleg w hotelu w Krakowie (ze śniadaniem). Szczegóły dostępne są na <link https://powszechny.pl/pl/opisy-spektakli/dziady/>podstronie spektaklu</link>.
- 23 marca 2022 o godz. 19:00
„1.8 M”, reżyseria: Iwan Wyrypajew, Teatr Powszechny w Łodzi, Duża Scena
- 25 marca 2022 o godz. 19:15
„CLIMATE KEYS” - koncert, wykład o ekologii i dyskusja, Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena
- 1 i 2 kwietnia 2022 o godz. 19:15
„ODLOT”, reżyseria: Anna Augustynowicz, Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena
- 4 kwietnia 2022 o godz. 19:15
„ŚNIEG”, reżyseria: Bartosz Szydłowski, Teatr Powszechny w Łodzi, Duża Scena
- 8 kwietnia 2022 o godz. 19:00
„CIEMNA WODA”, reżyseria: Iwo Vedral, Teatr Powszechny w Łodzi, Duża Scena
- 9 i 10 kwietnia 2022 o godz. 19:15
„WUJASZEK WANIA”, reżyseria: Małgorzata Bogajewska, Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena
- 21 i 22 kwietnia 2022 o godz. 19:15
„MARIA”, reżyseria: Adam Orzechowski, Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena
- 23 kwietnia 2022 o godz. 19:00
„IMAGINE”, scenariusz i reżyseria: Krystian Lupa, Teatr Powszechny w Łodzi, Duża Scena
- 24 kwietnia o godz. 13:00
„KRYSTIAN LUPA. ARTYSTA. WIZJONER” - konferencja poświęcona twórczości Krystiana Lupy, w formie hybrydowej - na żywo na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi oraz online.
- 26 kwietnia o godz. 18:00
„AUSTERLITZ”, reżyseria: Krystian Lupa, projekcja zapisu spektaklu z Państwowego Młodzieżowego Teatru w Wilnie, Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena
- 27 kwietnia o godz. 18:00
„DZIENNIK SZALEŃCA”, reżyseria: Krystian Lupa, projekcja zapisu spektaklu zrealizowanego w Chinach przez Propel Performing Arts & Media Co., Ltd., Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena