Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. XXVIII edycja już w marcu [PROGRAM]

Wiosną Łódź znowu stanie się najważniejszym punktem na mapie polskiego teatru. 19 marca rozpocznie się XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Sprzedaż biletów rozpocznie się 22 lutego o godz. 14:30 – online, w kasie biletowej i w biletomacie w Galerii Łódzkiej.

fot. Bartek Barczyk
"Dziady", reż. Maja Kleczewska
10 zdjęć
fot. Bartek Barczyk
fot. Marianna Kulesza
fot. Maurycy Stankiewicz
fot. Laura Vanseviciene
fot. materiały prasowe
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Artysta. Wizjoner

„Artysta. Wizjoner” to tegoroczne hasło przewodnie festiwalu. Spektakle tematycznie skupione będą wokół kondycji człowieka, dekonstrukcji świata wartości oraz wolności i jej granic.

Festiwal zainauguruje pokaz „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej. 

– Na spektakl zaprosimy widzów do Teatru Słowackiego w Krakowie. Na tamtej scenie „Dziady” mają ciężar i ładunek artystyczny, który trudno byłoby przenieść –  mówi dyrektorka artystyczna Festiwalu i dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska. – Architektura, neobarokowe dekoracje, malowana kurtyna Siemiradzkiego i historia tego miejsca powodują, że w Teatrze Słowackiego „Dziady” mają niepowtarzalny wydźwięk – zaznacza.

Pokazy premierowe

Podczas festiwalu zobaczyć będzie można między innymi spektakle w reżyserii Iwana Wyrypajewa, Anny Augustynowicz, Bartosza Szydłowskiego, Iwo Vedrala, Małgorzaty Bogajewskiej. – Zaprezentujemy dwie nasze prapremiery zrealizowane specjalnie na festiwal – mówi Pilawska. – Pierwszą będzie „Maria” – sztuka Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Druga to „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy, koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Powszechnego w Warszawie.

Krystian Lupa. Wizje. Wglądy

Widzowie będą mogli obejrzeć także projekcje zapisów dwóch spektakli w reżyserii Krystiana Lupy, które zrealizował w ostatnim czasie poza Polską. – Pokażemy „Austerlitz” z Państwowego Teatru Młodzieżowego w Wilnie oraz „Dziennik Szaleńca” zrealizowany w Chinach – dodaje Ewa Pilawska. 

Odbędzie się także międzynarodowa konferencja poświęcona twórcy oraz dwie wystawy. Pierwsza przybliży widzom twórczość Lupy, druga będzie prezentacją jego rysunków. 

Więcej szczegółów - pełny harmonogram, cennik i opisy spektakli znajdziesz na <link https://powszechny.pl/pl/festiwal/>powszechny.pl/pl/festiwal/</link>

Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - program

 • 19 marca 2022 o godz. 19:00 

„DZIADY”, reżyseria: Maja Kleczewska, Teatr Słowackiego w Krakowie. Bilet na spektakl obejmuje przejazd do Krakowa i powrót do Łodzi autokarami oraz nocleg w hotelu w Krakowie (ze śniadaniem). Szczegóły dostępne są na <link https://powszechny.pl/pl/opisy-spektakli/dziady/>podstronie spektaklu</link>.

 • 23 marca 2022 o godz. 19:00

„1.8 M”, reżyseria: Iwan Wyrypajew, Teatr Powszechny w Łodzi, Duża Scena

 • 25 marca 2022 o godz. 19:15

„CLIMATE KEYS” - koncert, wykład o ekologii i dyskusja, Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena

 • 1 i 2  kwietnia 2022 o godz. 19:15

„ODLOT”, reżyseria: Anna Augustynowicz, Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena

 • 4 kwietnia 2022 o godz. 19:15

„ŚNIEG”, reżyseria: Bartosz Szydłowski,  Teatr Powszechny w Łodzi, Duża Scena

 • 8 kwietnia 2022 o godz. 19:00

„CIEMNA WODA”, reżyseria: Iwo Vedral, Teatr Powszechny w Łodzi, Duża Scena

 • 9 i 10 kwietnia 2022 o godz. 19:15

„WUJASZEK WANIA”, reżyseria: Małgorzata Bogajewska, Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena

 • 21 i 22 kwietnia 2022 o godz. 19:15

„MARIA”, reżyseria: Adam Orzechowski, Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena 

 • 23 kwietnia 2022 o godz. 19:00

„IMAGINE”, scenariusz i reżyseria: Krystian Lupa, Teatr Powszechny w Łodzi, Duża Scena 

 • 24 kwietnia o godz. 13:00

„KRYSTIAN LUPA. ARTYSTA. WIZJONER” - konferencja poświęcona twórczości Krystiana Lupy, w formie hybrydowej - na żywo na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi oraz online.

 • 26 kwietnia o godz. 18:00

„AUSTERLITZ”, reżyseria: Krystian Lupa, projekcja zapisu spektaklu z Państwowego Młodzieżowego Teatru w Wilnie, Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena

 • 27 kwietnia o godz. 18:00

„DZIENNIK SZALEŃCA”, reżyseria: Krystian Lupa, projekcja zapisu spektaklu zrealizowanego w Chinach przez Propel Performing Arts & Media Co., Ltd., Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena

ZOBACZ TAKŻE