Izrael K. Poznański - ostatni z wielkich fabrykantów. Kochał przepych i wykwintne bale

Fortuna Izraela Poznańskiego należała do jednej z największych w dziejach przemysłowej Łodzi, a sam fabrykant zaliczany jest do elitarnego grona „królów bawełny” obok Ludwika Geyera i Karola Scheiblera.

Izrael Poznański, pałac Poznańskiego
Izrael Poznański był jednym z największych łódzkich fabrykantów
7 фотоs
Izrael Poznański, pałac Poznańskiego
Imperium Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej
Odrestaurowane wnętrza pałacu Poznańskiego
Domy robotnicze przy ul. Ogrodowej
Odrestaurowany ogród pałacu Poznańskiego
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (7)

Przemysłowy łódzki potentat zmarł 28 kwietnia 1900 r., dwa dni później został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu żydowskim w Łodzi. Pozostawił po sobie majątek w kwocie 11 mln rubli!

Ciężka praca popłaca

Izrael Poznański urodził się 25 sierpnia 1833 r. w Aleksandrowie Łódzkim. Był wnukiem kramarza Izaaka z Kowala na Kujawach i najmłodszym synem kupca Kalmana, który w 1825 r. z żoną, dziećmi, parobkiem i służącą osiedlili się pod Łodzią. W 1834 r. – po nabyciu prawa handlu towarami łokciowymi – Kalman zbudował pierwszą piętrową kamienicę na Starym Mieście, gdzie prowadził także kram z tkaninami i artykułami korzennymi. Mówiono, że młody Izrael zaczynał od skupu starych szmat, jeżdżąc wózkiem ciągniętym przez psy, ale nie startował od zera, bo rodzina miała już jakiś majątek. W wieku 17 lat ożenił się z Leonią Hertz, córką zamożnego kupca z Warszawy, która wniosła w posagu sklep z towarami łokciowymi w stolicy. W grudniu 1852 r. Izrael Poznański przejął od ojca, a właściwie – jak plotkowano – po prostu odkupił rodzinny interes i rozszerzał działalność. W 1859 r. jego zakład produkował materiały warte 6 tys. rubli, a kilka lat później – już 23 tys. rubli.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ