Jak nauczyć dziecko dbać o planetę? 8 przydatnych wskazówek dla rodziców [PORADNIK]

Kształtowanie postaw proekologicznych jest jedną z najważniejszych lekcji, jakie odbiera dziecko w procesie wychowania. Choć może brzmieć to nieco skomplikowanie, tak naprawdę chodzi o zachowania, które zakładają szacunek do przyrody i otoczenia. Podpowiadamy, jak przekazać odpowiednią wiedzę i pomóc w wyrobieniu dobrych nawyków już u kilkulatków.

Ekologia dla dzieci
Jak nauczyć dziecko dbać o planetę?, fot. ENVATO ELEMENTS

Lekcja 1. Zgaś światło

W dobie kryzysu energetycznego nikt chyba nie ma wątpliwości, że warto wyrobić sobie nawyk wyłączania światła, gdy wychodzimy z pomieszczenia. Tego samego możemy nauczyć dzieci, przy okazji uczulając je, że światło nie służy do zabawy. Starszaki możemy poprosić również o odłączanie sprzętów (w tym ładowarek) z gniazdek, gdy skończą ich używać.

Lekcja 2. Zakręcamy wodę

Większość z nas ma to szczęście, że wystarczy odkręcić kran i woda popłynie szerokim strumieniem. Jednak nie wszędzie jest tak dobrze, dlatego wytłumaczmy dziecku, że kąpiele w wannie wypełnionej po brzegi czy niekończące się prysznice nie są najlepszym pomysłem. Nauczmy dziecko także, by zakręcało wodę podczas mycia zębów, namydlania rąk itp. Jeśli nastolatek zmywa w domu naczynia, poprośmy, by nie robił tego pod bieżącą wodą.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ