Kartka z kalendarza. Łódź przyłączona do III Rzeszy, egzekucje elit

8 listopada 1939 r. odbyły się oficjalne, niemieckie uroczystości, związane z przyłączeniem Łodzi do III Rzeszy. Wydarzenie z udziałem Artura Greisera, gauleitera Kraju Warty (Warthegau), miało miejsce w parku im. Poniatowskiego, przemianowanym wówczas na Hitlerjugend Park.

fot. Archiwum
Ulica Piotrkowska w czasach okupacji

Przypomnijmy, że jednostki Wehrmachtu wkroczyły do miasta 8 września 1939 r., a początkowo Łódź zamierzano przyłączyć do Generalnego Gubernatorstwa, które zostało utworzone 28 września. Miasto wizytował 16 października Hans Frank, który przejął władzę cywilną. Jednak postawa Niemców łódzkich pragnących, aby miasto należało do Rzeszy, doprowadziła do zmiany decyzji.

Ostatecznie Łódź przyłączono formalnie do III Rzeszy 4 XI 1939 r. Stała się ona jednym z miast rejencji kaliskiej, ale stopniowo przenoszono tu urzędy z Kalisza. Niemcy natychmiast przystąpili do likwidacji polskich elit i warstwy przywódczej Łodzi w ramach akcji „Intelligenzaktion". Aresztowanych mieszkańców Łodzi i okolicznych miejscowości osadzano m.in. w więzieniu na Radogoszczu. Pierwszych około 50 osób przywieziono tutaj 9 listopada 1939 r. Miejscem masowych egzekucji był las Łagiewnicki, gdzie już 11 listopada rozstrzelano kilkaset osób. Egzekucje przeprowadzano potem również w lasach lućmierskich oraz na Brusie. 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ