Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Termin ma duże znaczenie! [SZCZEGÓŁY]

Myślisz o przejściu na emeryturę? Poczekaj i zastanów się, kiedy najlepiej złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Od dnia odejścia z pracy i wysłania pisma do ZUS-u wiele zależy, m.in. to, jakiej wysokości będzie Twoja comiesięczna wypłata. Sprawdziliśmy, co zrobić, żeby była możliwie jak największa.

senior z telefonem
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? fot. envato elements

Tylko w zeszłym roku do łódzkiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 30 tys. wniosków o przejście na emeryturę. Niestety wciąż sporo łodzian nie wie, na jakiej podstawie będzie liczone ich comiesięczne świadczenie, a co za tym idzie, nie wie, kiedy jest najlepszy moment na odejście z pracy. W dużym skrócie: nasza emerytura zależy od tego, jak długo pracowaliśmy i jak dużo zarabialiśmy. Im dłużej płaciliśmy składki, tym większą emeryturę dostaniemy. To jednak nie wszystko. ZUS podzieli pieniądze zgromadzone na naszym koncie przez średnie dalsze trwanie życia i w ten sposób wyliczy, ile powinniśmy dostawać co miesiąc. Warto również pamiętać, że świadczenie raz w roku, w marcu, jest waloryzowane. Ostatnie podwyżki były rekordowe i ze względu na inflację sięgały kilkunastu procent.

Kiedy złożyć wniosek o przejście na emeryturę?

Dopiero mając taką wiedzę, jesteśmy w stanie wybrać dobry moment na złożenie wniosku o przejście na emeryturę. O tym, kiedy odejdziemy z pracy, możemy zdecydować sami. Bez wątpienia dobrym momentem będzie dzień po naszych urodzinach. – Jeżeli urodziliśmy się np. 15 grudnia, wniosek dobrze jest złożyć po tym dniu, dzięki czemu średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze o jeden miesiąc, a to ma znaczenie przy obliczaniu wysokości emerytury – wyjaśnia Monika Kiełczyńska z łódzkiego ZUS-u. 

Warto pamiętać również o waloryzacji. – Jeżeli mamy już osiągnięty wiek emerytalny i zastanawiamy się, czy wniosek o emeryturę złożyć w lutym, czy w marcu, zdecydowanie korzystniej będzie zrobić to w lutym. Wtedy wysokość świadczenia zostanie ustalona na luty, a za marzec otrzymamy już wyższe, zwaloryzowane świadczenie – podpowiada Monika Kiełczyńska. Jeżeli cały czas pracujemy, warto również pomyśleć o przejściu na emeryturę pod koniec miesiąca, ale nie ostatniego dnia. W takim przypadku dostaniemy nie tylko ostatnią pensję w pracy, ale również pierwsze świadczenie z ZUS-u. – Warto też zwrócić uwagę na swoją sytuację pracowniczą i sprawdzić, czy nie ominą nas np. nagrody jubileuszowe albo świadczenia wypłacane przez ZUS, czyli 13. i 14. emerytura – dodaje Monika Kiełczyńska. Dlatego zanim złożymy wniosek, pomyślmy dwa razy, bo termin przejścia na emeryturę ma duże znaczenie.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ