Kupujesz bilety MPK Łódź w aplikacjach? Skasujesz je za pomocą kodu QR

Coraz większą popularnością cieszą się aplikacje służące do zakupu biletów. Aby kwestie związane z ich skasowaniem były jasne, miasto wprowadza rozwiązanie, dzięki któremu bilet kupiony przez telefon będzie można natychmiastowo „skasować” po wejściu do tramwajów i autobusów MPK Łódź.

Skasuj bilety MPK Łódź za pomocą kodu QR
Kupujesz bilety MPK Łódź w aplikacjach? Skasujesz je za pomocą kodu QR

Zgodnie z obowiązującym prawem bilet w komunikacji miejskiej należy skasować niezwłocznie po wejściu do autobusu czy tramwaju. Tu pojawił się problem systemowy. Osoba, która chciała kupić bilet w swoim telefonie po wejściu do komunikacji miejskiej, była narażona na mandat za brak biletu. Problem ten rozwiążą kody QR będące „elektronicznymi kasownikami” dla biletów zakupionych elektronicznie przed wejściem do pojazdu.

Dzięki zmianom w aplikacjach mobilnych będzie można kupić wiele biletów, które nie aktywują się w momencie zakupu. Tak jak w przypadku biletów papierowych, bilet w telefonie będzie trzeba skasować w komunikacji miejskiej.

Cyfrowe kasowniki w MPK Łódź

Wdrożenie cyfrowych kasowników wiąże się z wypracowaniem jednolitego systemu dla operatorów oraz miejskiego przewoźnika. – Prowadzimy prace i rozmowy z operatorami aplikacji, aby dostosować tę dodatkową funkcjonalność. Ponadto MPK Łódź musi, poprzez zastosowanie generatora kodów QR, przygotować i umieścić we wszystkich pojazdach kilka tysięcy znaczników z kodem QR, zawierających niepowtarzalne numery autobusów i tramwajów – tłumaczył Zbigniew Papierski, prezes MPK Łódź.

Rozwiązanie ma zostać wprowadzone jeszcze w tym roku.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ