Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi. Celem odnowa nagrobków zasłużonych łodzian [SZCZEGÓŁY]

Już po raz 29. na najstarszej istniejącej łódzkiej nekropolii – Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej – odbędzie się kwesta na rzecz ratowania znajdujących się na niej zabytków. W tym roku będzie ona wyjątkowa, bowiem przypada w 600-lecie nadania Łodzi praw miejskich.

Stary Cmentarz w Łodzi
Stary Cmentarz w Łodzi

Tytuł tegorocznej kwesty „Pamięci Łodzian” nie jest przypadkowy – datki będą zbierane na odnowienie nagrobków zasłużonych mieszkańców naszego miasta. Taka też inskrypcja widnieje na Pomniku Pierwszych Łodzian – nowo powstałym monumencie nagrobnym, pod którym znajdują się szczątki mieszkańców naszego miasta z przełomu okresu Łodzi rolniczej i przemysłowej. 

Zostały one odnalezione podczas prac nad budową pasażu łączącego ulicę Legionów z ulicą Ogrodową. Przeniesiono je na Stary Cmentarz dzięki współpracy Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem, Archidiecezji Łódzkiej oraz Miasta Łodzi.

Pozostałe prace konserwatorskie, wybrane przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem, czyli organizatora kwesty, również dotyczą pomników nagrobnych postaci łodzian pochodzących z najstarszych rodzin mieszczańskich, pierwszych osadników i przedsiębiorców, a także osób zasłużonych dla rozwoju szkolnictwa oraz z kręgu rodzimych artystów. 

Kwestę rozpocznie sprzątanie Starego Cmentarza w Łodzi. W sobotę, 28 października, zrobią to uczniowie łódzkich szkół, którzy jednocześnie będą kwestowali. Dzień później, w niedzielę, 29 października, z puszkami na datki czekać będą organizacje i stowarzyszenia działające na rzecz popularyzacji historii i ochrony zabytków naszego miasta.

Kulminacją oczywiście będzie dzień Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada. Kwestować będą wtedy władze miasta, politycy, samorządowcy, dziennikarze oraz reprezentanci środowiska nauki i kultury.

Już po zakończeniu kwesty odbędą się wydarzenia towarzyszące: spacery (niedziele: 5 i 12 listopada) oraz koncert poświęcony pamięci łodzian w Muzeum Miasta Łodzi (niedziela, 26 listopada).

Kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi odbywa się od 1995 r. Dzięki hojności łodzian i mieszkańców innych miast wspomagających Stary Cmentarz udało się odnowić już ponad 200 pomników nagrobnych. Łącznie zebrano kwotę 2 mln zł.

W sobotę, 28 października, Towarzystwo „Strzelec” przeprowadza kolejną akcję „Żołnierzowi Niepodległości", polegającą na porządkowaniu grobów uczestników walk o odzyskanie niepodległości. Zbiórka o godz. 10:00 przy wejściu na część katolicką Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej. Organizatorzy zapewniają worki, rękawiczki, szufelki i szczotki. Szczególnie zapraszamy dzieci i młodzież szkolną.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ