LDZ Alternatywa 2023 znów w Fabryce Sztuki. Kto wystąpi?

Za sprawą festiwalu LDZ Alternatywa i międzynarodowego projektu ACT IN_OUT w Łodzi znów zagoszczą polscy i islandzcy artyści. Jako pierwsza, jeszcze w czerwcu, wystąpi tu Ida Juhl – artystka dźwiękowa, która swoim performancem bada historyczne tło miasta przez pryzmat doświadczeń pracowników i ich fabryk.

LDZ Alternatywa w Fabryce Sztuki
LDZ Alternatywa 2023 znów w Fabryce Sztuki. Kto wystąpi?

ACT IN_OUT to międzynarodowy projekt oparty na trzech filarach – teatrze, muzyce i rezydencjach artystycznych. Tegoroczne lato w ACT IN_OUT należy zdecydowanie do sekcji muzycznej – projekt już drugi raz łączy siły z ruszającym 27 lipca festiwalem LDZ Alternatywa. – Projekt to inicjatywa skupiona na współpracy artystów z odmiennych kręgów kulturowych i artystycznych – tłumaczy Maciej Trzebeński, dyrektor Fabryki Sztuki w Łodzi, podkreślając, że projekt nie mógłby zostać zrealizowany bez wsparcia funduszy norweskich i EOG oraz finansowania Urzędu Miasta Łodzi. – Dzięki rezydencjom artystycznym i współpracy z corocznym świętem muzyki, jakim jest festiwal LDZ Alternatywa, polscy i islandzcy twórcy mogą spotkać się z łódzką publicznością, zapewniając jej niecodzienne letnie wspomnienia.

30 czerwca dobiegła końca łódzka rezydencja artystyczna Idy Juhl. Kompozytorka, performerka i autorka instalacji dźwiękowych jest niezwykle aktywna na islandzkiej scenie undergroundowej, od 8 lat zajmując się tworzeniem muzyki dla krótkometrażowych filmów, zespołów tańca współczesnego oraz projektów tworzonych przez kolektywy artystyczne Post-Dreifing i RASK. Artystka spędziła w Łodzi dwa tygodnie, rejestrując industrialne dźwięki miasta.

Bogate aranżacje i zawiłe pejzaże dźwiękowe, łączące nastroje i style w spójną, wyjątkową całość, to z kolei znak rozpoznawczy Gyðy Valtýsdóttir – wokalistki, wiolonczelistki, współzałożycielki eksperymentalnego zespołu Múm i laureatki najbardziej prestiżowej skandynawskiej nagrody muzycznej – Nordic Counsil Music Prize. Artystka zagości na scenie LDZ Alternatywa 10 sierpnia. Dwa tygodnie później do tańca i zabawy łódzką publiczność porwie Supersport! – pochodząca z Reykjaviku grupa, łamiąca gatunkowe konwencje, stojąca na czele nowej fali współczesnego islandzkiego art-popu.

Tegoroczna odsłona LDZ Alternatywa to również silna reprezentacja niezależnej łódzkiej sceny muzycznej. Działająca już prawie ćwierć wieku grupa 19 Wiosen zabierze publiczność w świat jedynych w swoim rodzaju punkowych brzmień i energetycznych gitarowych riffów, dopełnionych melodyjnymi klawiszowymi pasażami. Przy ul. Tymienieckiego pojawią się również Psychocukier – niepokorne trio z Łodzi, tworzące swoją własną wersję rock&rolla, w której pierwsze skrzypce grają psychodeliczne inspiracje i „słodkie” partie gitarowe. Nie zabraknie również założonego przez Witolda Munnicha i Grzegorza Fajngolda barokowo-popowego duetu muzycznego Salvezza, który szarość codziennego życia kontrastuje z pełną przepychu i patosu aranżacją

Program LDZ Alternatywa 2023:

  • 27.07 – 19 Wiosen
  • 3.08 – Psychocukier
  • 10.08 – Gyða Valtýsdóttir
  • 17.08 – Salvezza
  • 24.08 – Supersport!

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ