Łódź dba o zieleń. Trwa usuwanie jemioł z drzew. Czy wiesz dlaczego?

Jak mawiają dziadkowie „Bez jemioły – roczek goły!”. Ta roślina postrzegana jest jako symbol miłości i szczęścia, jednak dla drzew w Łodzi na dłuższą metę może stanowić zagrożenie.

Jemioła
Trwa usuwanie jemioł z drzew, fot. Joanna Boisse/Wikimedia Commons

Lepkie owoce tego pasożyta (jemioły) są przenoszone przez ptaki. Wiele gatunków skubie owoce, które spadają na pędy, przyklejają się do nich i stopniowo zapuszczają korzenie w żywe tkanki drzewa. Jemiołuszki natomiast zjadają nasiona jemioły, które przenoszą się wraz z ich wędrówkami.

Gdzie rośnie jemioła?

Jemiołę spotkamy na topolach, brzozach, klonach, lipach, a także na jabłoniach i gruszach. Rzadziej są to rośliny iglaste. Najlepiej czuje się na starszych (ponad 20-letnich) drzewach.

Jak usuwa się jemiołę w Łodzi?

Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi usuwa jemiołę z drzew przez cały rok – to standardowy element pielęgnacji drzewostanu. Zgodnie z przepisami, taka pielęgnacja nie może przekroczyć 30% korony, więc proces musi odbywać się etapami. Zabieg polega na obcięciu kępy jemioły na równo i na dokładnym usunięciu przyssawek z kory drzewa, co ma zapobiec jej odrastaniu.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ