Jest ogromnym fanem serii Lego Architecture, dlatego postanowił zacząć robić podobne konstrukcje. – Lego oferuje do złożenia wiele obiektów z całego świata, ale nic z Polski i Łodzi. Bardzo mi tego brakowało, więc siedem lat temu zacząłem tworzyć pierwsze łódzkie modele w ramach swojego projektu „Zbudowane z klocków” – mówi Michał Duda.
Mikroświat
Zaczął od Manufaktury, placu Wolności, dworca Łódź Fabryczna i Stajni Jednorożców. Nie były to duże konstrukcje – liczyły od 84 do 295 klocków i mieściły się w dłoniach. Później przyszedł czas na nieco większe modele, np. na złożoną z 1910 klocków elektrownię Karola Scheiblera. Na szczególną uwagę zasługuje też model stadionu Widzewa o powierzchni niewiele większej od kartki A4. – Wiele osób spodziewa się, że moje modele po złożeniu zajmują cały stół, ale w rzeczywistości są znacznie mniejsze – przyznaje łodzianin. – Dotychczas, zamiast skupiać się na dużych rozmiarach, przywiązywałem wagę do szczegółów i do tego, żeby jak najwierniej przypominały rzeczywiste obiekty.
Ramen z klocków
Jego najnowszym projektem jest model przedstawiający miskę z ramenem. Michał wykorzystał w nim niestandardowe elementy – żółte dłonie figurek Lego imitują makaron, płetwy udają krewetki, zielone flagi to glony, a kapelusze zastępują grzyby. – Przygotowanych składników jest więcej niż mieści się w misce, więc zupę można skomponować według własnych preferencji – mówi ze śmiechem łodzianin.
„Ramen” tak bardzo mu się spodobał, że postanowił zgłosić go do konkursu Lego Ideas. Biorą w nim udział osoby z całego świata, które przedstawiają swoje własne pomysły na nowe zestawy klocków. Jeśli w odpowiednim czasie uda im się zebrać wymaganą liczbę głosów, Lego rozważa wydanie tego zestawu pod swoim szyldem. Aktualnie trwa głosowanie.
Wejdź na stronę i zagłosuj na model Michała „Ramen” w konkursie Lego Ideas: tiny.pl/cl6mc.