Inicjatywa Lokalna to wyjątkowa forma współpracy miasta z jego mieszkańcami. Pomysłowi łodzianie, którzy chcą zmieniać swoją najbliższą okolicę, mogą wziąć sprawy w swoje ręce i zrealizować autorski pomysł przy wsparciu miejskich urzędników. Wszystko zaczyna się zwykle od sąsiedzkich rozmów, które są inspiracją do dalszych działań na własnym podwórku.
Z funduszu Inicjatywy Lokalnej mieszkańcy mogą na przykład zorganizować sąsiedzki festyn albo zajęcia edukacyjne, stworzyć ogródek warzywny pod blokiem, wyremontować boisko, posadzić nowe drzewa i krzewy przy swojej ulicy lub zakupić ławki, kosze na śmieci czy dodatkowy sprzęt na osiedlowy plac zabaw. Ważne, żeby podejmowane działania odpowiadały na potrzeby lokalnej społeczności i sprzyjały integracji łodzian.
Mieszkańcy, którzy mają dobry pomysł i sąsiedzkie wsparcie, mogą składać wnioski o dofinansowanie swojego projektu. Co ważne, sami też muszą aktywnie zaangażować się w jego realizację, np. częściowo go finansując, przekazując wkład rzeczowy lub podejmując się wspólnej pracy społecznej. Powinni również opracować plan działania i wstępny kosztorys.
Na każdym etapie planowania wnioskodawcy mogą liczyć na wsparcie urzędników, którzy poprowadzą ich przez wszystkie procedury oraz pomogą zdobyć odpowiednie narzędzia i opinie. Później UMŁ zrealizuje projekt razem z mieszkańcami. W 2024 r. na najlepsze Inicjatywy Lokalne miasto przeznaczyło aż 300 tys. zł. Mieszkańcy już mogą zgłaszać swoje pomysły. Więcej informacji znajduje się na stronie: uml.lodz.pl/decydujemy lub w Fabryce Aktywności Miejskiej.