Fundusz Mieszkań na Wynajem miał poprawić sytuację na polskim rynku mieszkań. Bank Gospodarstwa Krajowego, właściciel funduszu, miał zainwestować 5 miliardów złotych w budowę 20 tysięcy lokali. Dzięki temu liczba mieszkań na wynajem w Polsce miała się zbliżyć do średniej europejskiej, a czynsze obniżyć, na czym miały zyskać osoby zainteresowane takimi lokalami.
Fundusz mieszkań na wynajem w Łodzi
W ósmym roku działalności funduszu, w Łodzi dostępna jest tylko jedna lokalizacja – nowy blok przy skrzyżowaniu ul. Wspólnej i Zgierskiej. Z 30 dostępnych tam mieszkań sześć jest zarezerwowanych, reszta wolna.
Ceny przy ul. Wspólnej zaczynają się od 1298 złotych. Tyle musimy zapłacić czynszu za 30-metrową kawalerkę. To nie jedyne koszty najemcy, bo trzeba jeszcze doliczyć opłatę za części wspólne budynku, czyli prawie 8 zł za mkw. oraz media, m.in. prąd, czy gaz. 57-metrowe mieszkanie to wydatek 2,5 tys. zł/mies. za sam czynsz, natomiast najdroższy jest lokal o powierzchni 115 mkw. ze stawką 6 tys. zł plus media i opłata eksploatacyjna.
Czy to są konkurencyjne do prywatnych ofert ceny? Niekoniecznie, bez większego problemu można w Łodzi znaleźć mieszkania nie tylko w podobnych cenach, ale nawet tańsze. I to również w przypadku lokali z pełnym wyposażeniem.
Mieszkania od ŁSI
Na tle rządowego funduszu korzystnie wypada oferta dwóch miejskich spółek. Od 15 do 23 zł/mkw. trzeba zapłacić za wynajem lokali w gruntownie odnowionej kamienicy na rogu ul. Nowomiejskiej i Północnej. Oferuje je Łódzka Spółka Infrastrukturalna. Skąd różnice w stawkach? Otóż są one wynikiem licytacji. Co ciekawe, stawka czynszu jest tylko jednym z kryteriów branych przez ŁSI pod uwagę przy wyborze najemcy. Dodatkowo punktowane są osoby, które mieszkają na obszarze rewitalizacji, albo korzystają z pieca kaflowego, bo nie mają centralnego ogrzewania. Wtedy te dodatkowe kryteria pozwalają im wylicytować niższą stawkę czynszu, aby zostać najemcą ŁSI.
Mieszkania w WTBS
Również Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wypada taniej w porównaniu z rządowym funduszem. Spółka nie ma jednakowej stawki czynszu dla każdego najemcy, ale raczej nie przekracza ona 20 zł/mkw.
W przypadku TBS należy pamiętać, że najemca partycypuje w kosztach budowy mieszkania, musi pokryć ich około 30 proc. Są to jednak pieniądze, które się odzyskuje w momencie rozwiązywania umowy z WTBS.