Zaadoptowany przez reżysera Bartosza Kurowskiego tekst powstał na bazie książki Scotta Stewarta o tym samym tytule. Przekładu na język polski dokonał prof. Michał Rusinek.
– Jest to opowieść o tym, co niektórzy niesłusznie nazywają ideologią. To jest przecież bardzo delikatna materia, na którą składają się takie kwestie jak tożsamość, różnorodność i akceptacja samego lub samej siebie. I akceptacja inności w sobie i w innych, o której trzeba umieć rozmawiać także z dziećmi – wyjaśniał tłumacz w rozmowie z Encyklopedią Teatru Polskiego.
Na próbie medialnej pokazano fragment w którym główny bohater Chłopiec O (w tej roli Łukasz Batko) stacza walkę ze swoim cieniem (gra go Piotr Pasek) który jak na chłopca jest nietypowy, ponieważ w występuje w różowej spódniczce.
– Chcemy pokazać, że to, co wewnętrznie czuje bohater, jest najważniejsze. Podobnie jak akceptacja chłopca przez ojca i utwierdzenie go w przekonaniu, że to, co czuje i myśli jest właściwe – mówił Łukasz Batko.
Spektakl powstał we współpracy z psychologiem
Twórcy najnowszej propozycji Teatru Pinokio (ul. Kopernika 16) przy pracy nad spektaklem zdecydowali się sięgnąć po pomoc psychologa. Konsultantką przy procesie jego powstawania została Aleksandra Dulas, psycholożka współpracująca z Fundacją Nowoczesnej Edukacji SPUNK.
– Miałam uwiarygodnić ten spektakl. Uwrażliwić aktorów i reżysera na takie detale, które mogą spowodować, że spektakl będzie bardziej trafiał do młodych ludzi. Będzie prawdziwszy w przekazaniu kim jest główny bohater – wyjaśniła zapytana o swoją rolę w procesie powstawania tytułu.
Problem o którym chcą opowiedzieć na scenie twórcy jest nieco bardziej złożony.
– Problemem z tożsamością jest nawet tak prosta rzecz jak to, że jestem chudy, jestem gruby, mam rude włosy okulary, uczę się dobrze lub źle. To wszystko jest problem z tożsamością i byciem sobą. Ten spektakl mówi o tym i o tym, że warto być sobą nawet jeśli jest się trochę innym niż pozostali – dodała Dulas.
Najbliższe spektakle:
12 lutego o godz. 17:00 (premiera)
13 lutego o godz. 12:00
14 lutego o godz. 10:00, 17:00
15 lutego o godz. 10:00
16 lutego o godz. 10:00