Grupa Yoł Yoł Seniorzy działa w Łodzi od dwóch lat. Projekt utworzenia grupy zainicjowało Centrum Wolontariatu Centerko, które organizuje różnego rodzaju działania skierowane do seniorów. – Zorganizowaliśmy już trzy edycje Akademii Wolontariatu Seniora. W ramach programu podczas jednego z warsztatu pokazaliśmy seniorom hip hop. Okazało się, że strasznie im się to spodobało i chcieliby mieć takie zajęcia regularnie – mówi Mariusz Kołodziejski, kierownik Regionalnego Centrum Wolontariatu Centerko.
Powstał projekt, Centerko zdobyło pieniądze na ten cel i w 2019 r. wystartowała pierwsza grupa. – Zajęcia aktywizują seniorów i zachęcają ich do dbania o rozwój fizyczny, ale pełnią też funkcje społeczne. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest bycie wolontariuszem – dodaje Mariusz z Centrum Wolontariatu.
Grupa funkcjonowała także w pandemii, zajęcia odbywały się w formie hybrydowej. Istotne było, żeby wciąż ćwiczyć.
Nie tylko taniec
– Seniorzy lubią taniec i muzykę. Dla nich to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, do tego dochodzą też dodatkowe korzyści zdrowotne – poprawa kondycji i pamięci. Jest też aspekt społeczny – seniorzy mogą się tutaj z kimś spotkać i poznać nowych ludzi – opowiada Seweryn Obałka, instruktor hip hopu, trener grupy Yoł Yoł Seniorzy.
Zajęcia grupy odbywają się raz w tygodniu na sali i raz w formie online na grupie facebookowej Yoł Yoł Seniorzy.
Jak przyznaje instruktor, praca z seniorami wymaga wzajemnej cierpliwości, zarówno od trenera, jak i samych uczestników. – Uczę się tych osób, kim są, czego oczekują, co chcą z siebie dać, jaka jest ich kondycja psychiczna i fizyczna. I do tego dostosowuję zajęcia – opowiada Seweryn.
Nietypowe hobby
Na zajęcia regularnie przychodzi kilkanaście osób. Większość to panie.
– Uczestniczyłam wcześniej w innych warsztatach tanecznych, ale nagminnie cierpiałyśmy na brak partnerów – przyznaje Barbara Nowordzka. – Jestem wolontariuszką w Centerku od lat, to właśnie tutaj zaczęła się moja przygoda z hip hopem. Mamy tu świetne towarzystwo, trzymamy się razem, atmosfera jest cudowna, a prowadzący nam pomaga i jest bardzo cierpliwy.
– Hip hop jest niezwykle żywiołowym i energicznym tańcem, ale też dość nietypową pasją dla ludzi w naszym wieku – dodaje Urszula Wiśnik. – Bardzo mnie zainteresował, choć lubię też inne rodzaje tańca.
Wspólne występy
Półroczny cykl zajęć kończy się wspólnym występem. W tym roku choreografia przygotowywana jest na galę wolontariatu, którą zaplanowano na połowę grudnia.
Seniorów tańczących hip hop można także spotkać podczas innych imprez i spotkań, organizowanych np. w plenerze.