Obchody 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Spotkania, wykłady, pokazy filmowe i więcej

Spotkania z Ocalałymi, koncert, spacery, wykłady, pokazy filmowe, dyskusje, wystawa to wydarzenia, które znalazły się programie uroczystości 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto.

29 sierpnia to symboliczna data – w sierpniu 1944 r. niemieccy okupanci wywieźli z łódzkiego getta do Auschwitz-Birkenau ostatnich mieszkańców zamkniętej dzielnicy. Potem getto zostało zlikwidowane. – Łódź, która przed wojną była bardzo ważnym ośrodkiem żydowskiej kultury, nauki i handlu, pamięta o swoich mieszkańcach, a także o tysiącach Żydów z podłódzkich miasteczek oraz wielu miast w Europie, którzy stracili tu życie lub zostali stąd wywiezieni do obozów zagłady – mówi dyrektorka Centrum Dialogu, Joanna Podolska-Płocka.

Uroczystości

W ramach tegorocznych obchodów uroczystości odbędą się 29 sierpnia o godz. 11:00 na cmentarzu żydowskim i Stacji Radegast. Oprócz uroczystości religijnych i zapalenia zniczy pod pomnikiem pamięci łódzkich Żydów (godz. 12:00, Stacja Radegast), otwarta zostanie wystawa „Dziedzictwo łódzkich Żydów” w domu przedpogrzebowym na terenie cmentarza żydowskiego (godz. 10:00). Wstęp na wystawę jest wolny.

Tego dnia o godz. 19:00 w Teatrze Nowym zaplanowano jeszcze koncert „Drzewo życia”, inspirowany poezją Chavy Rosenfarb (wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy).

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ