Opryszczka. Jakie są jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia?

Opryszczka, potocznie nazywana zimnem, nie jest jedynie defektem kosmetycznym, ale schorzeniem, które dotyka ludzi w różnym wieku. Ta wirusowa choroba zakaźna objawia się skupiskami małych pęcherzyków, umiejscowionych na powierzchni skóry. W jaki sposób można zarazić się opryszczką oraz jakie są jej objawy i leczenie?

Opryszczka
Opryszczka, potocznie nazywana zimnem, nie jest jedynie defektem kosmetycznym, ale schorzeniem, które dotyka ludzi w różnym wieku, fot. tommyandone/envato.com

Opryszczka jest zmianą skórną, pojawiającą się najczęściej na wargach, błonie śluzowej jamy ustnej i w okolicy nosa, ale może też utworzyć się na tułowiu, kończynach górnych oraz narządach płciowych. Sprawcami tej powszechnie występującej dolegliwości są wirusy HSV1 i HSV2. Warto wiedzieć, że osoba, u której chociaż raz pojawiła się opryszczka, do końca życia jest nosicielem wywołującego ją drobnoustroju. Wirus, po wniknięciu do organizmu, namnaża się i pozostaje w stanie „uśpienia”. Do nawrotów opryszczki może dojść pod wpływem czynników, takich jak światło słoneczne, infekcje górnych dróg oddechowych, stres, przemęczenie, niedożywienie, wyziębienie, jak również mikrourazy spowodowane, np. zabiegami kosmetycznymi czy dentystycznymi.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ