Piotrkowska 118
To kamienica imienia Juliusza Szulca – łódzkiego przedsiębiorcy. Ma charakter eklektyczny. Miejsce od początku łączyło trzy funkcje – mieszkalną, handlową i usługową. Dawniej nie zabrakło w niej miejsca dla piekarni i cukierni, a panie domu wydawały tu sporo rubli kupując tapety, zasłony i lampy z abażurem. Miłośników muzyki i nowinek technicznych wabiła z kolei możliwość nabycia najnowszego wynalazku – patefonu.
Przy Piotrkowskiej 118 nastąpiła przebudowa i remont kamienicy wraz z podwórzem. Uwzględniono historyczny charakter XIX-wiecznej nieruchomości. Przez podwórko przebiega pasaż wewnętrzny prowadzący od Piotrkowskiej 118 do pasażu Schillera i placu Komuny Paryskiej oraz do pofabrycznych budynków przy ul. Sienkiewicza 61A i 63.
- ZOBACZ TEŻ: Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Łodzi. Taniej dla łodzian, nowy obszar, godziny i ceny
W budynku znalazło się 14 mieszkań komunalnych, biuro, Fundacja Centrum Praw Kobiet, pracownie artystyczne oraz lokale usługowe. Podwórko zostało na nowo zorganizowane jako miejsce rekreacji dla mieszkańców. Znajduje się na nim kilka cennych starych drzew, pojawiła się też dodatkowa roślinność, oświetlenie i miejsca parkingowe. Pałacowe podwórko przyciąga łodzian i turystów pokazami świetlnymi i kryształowymi żyrandolami.