Plan ogólny określa, w jaki sposób będzie zagospodarowana i kształtowana przestrzeń w Łodzi. Podobnie jak dotychczasowe narzędzia - studium i plany miejscowe - będzie chronić tereny zieleni oraz kontrolować wszelką zabudowę po to, żeby infrastruktura miasta mogła się do niej sprawnie dostosowywać. Będzie to dokument bardziej jednolity niż dotychczasowe - ma usprawnić planowanie przestrzeni w mieście.
Sporządzenie planów ogólnych to obowiązek wszystkich polskich gmin. Mają na to czas do końca 2025 roku. W tym procesie uczestniczą mieszkańcy. Poprzez złożenie wniosku można mieć wpływ na przyszły wygląd i funkcje miejskich terenów. Wszystkie informacje znaleźć można na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w zakładce „Plan Ogólny”. Po zakończeniu etapu składania wniosków Miejska Pracownia Urbanistyczna przystąpi do opracowywania projektu dla Łodzi analizując wszystkie złożone przez mieszkańców propozycje.
Dotychczasowe rozwiązania wpisane do studium obowiązują do czasu wejścia w życie Planu Ogólnego, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r. Obowiązujące plany miejscowe zachowują moc.